جراحی دندانپزشکی با لیزر

جراحی دندانپزشکی با لیزر ( جراحی با لیزر ) شامل استفاده از ابزار کوچکی است که یک پرتو نور با طول موج مشخص تولید می کند. نور لیزر در طی جراحی های ترمیمی دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که برخی از مزایای جراحی دندان با لیزر شامل درد و ناراحتی کمتر است، هزینه آن یکی از معایب این روش است. جراحی دندانپزشکی با لیزر نیاز به آموزش و گواهی  تخصصی دارد.

نور به عنوان منبع اصلی در درمان دندان و لثه عمل می کند. در طول جراحی دندانپزشکی با لیزر ، دندانپزشک از ابزاری استفاده می کند که انرژی نوری تولید می کند که برای برداشتن بافت آسیب دیده دندان عمل می کند. ابزار لیزر همچنین پرکردگی های دندان را سفت می کند. لیزر همچنین گرمای مورد نیاز برای استفاده در درمان های سفید کردن دندان را منتشر می کند. در طول جراحی دندانپزشکی با لیزر، پزشک و بیمار باید از عینک محافظ استفاده کنند تا چشم خود را از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض لیزر محافظت کنند.

جراحی با لیزر در قم

لیزر دندان چیست؟

Laser مخفف عبارت Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation است. لیزر دندان انرژی را به نور فوق العاده شدید و متمرکز با یک طول موج مشخص تبدیل می کند. امروزه دندانپزشکی با لیزر می تواند بسیاری از عمل های دندانی را به طور موثر و دقیق انجام دهد. استفاده از لیزر زمانی که دندانپزشک یا پریودنتیست بخواهد آسیب بافتی را برش دهد و در عین حال زمان بهبودی را تسریع کند، مفید است. لیزر درمانی را می توان بر روی بافت های سخت دهان مانند دندان و فک و بافت های نرم مانند لثه استفاده کرد. لیزر بافت لثه ممکن است نیازی به استفاده از بخیه، تزریق یا دارو نداشته باشد. برخی از تکنیک های لیزر دندان نیازی به بیهوشی ندارند. اما اکثر روش‌های دندانپزشکی با لیزر از روش‌های قدیمی‌تری که به چاقوی جراحی متکی هستند، بهتر عمل می‌کنند.

جراحی با لیزر در قم آیا در دندانپزشکی نیز استفاده می شود؟

لیزر یک نور غیر یونیزه است و در بافت بدن انسان تجمع نمی یابد. به همین دلیل خاصیت مضری مانند اشعه ایکس ندارد. استفاده از دوزهای مناسب با استفاده از طول موج لیزر مناسب بسیار مهم است. همه افراد از جمله زنان باردار، کودکان و بیماران قلبی می توانند از آن استفاده کنند.

درمان کانال ریشه به کمک لیزر

در ریشه دندان، کانال های کوچک در کنار کانال های اصلی وجود دارد. بیشتر مشکلات دندانی به دلیل عدم توانایی در تمیز کردن این کانال ها است. در این روش برخلاف روش کلاسیک، بافت های نگهدارنده دندان در ریشه تمیز می شوند.

مهم ترین مشکل در درمان کانال ریشه یا ترمیم ریشه دندان، ناتوانی در تمیز کردن کامل کانال عصب یا مواد باقی مانده است. به همین دلیل، کانال با مواد باقیمانده را نمی توان به طور کامل پر کرد. با استفاده از لیزر می توان اطمینان حاصل کرد که نواحی دارای اکستنشن های عصبی در کانال پاکسازی شده و این فضا با مواد پرکننده پر می‌شوند.

درمان لثه به کمک لیزر

در درمان‌های لثه به کمک جراحی با لیزر، تمامی مواد خارجی و بافت‌های اطراف دندان بدون جراحی فیزیکی تمیز می‌شوند. سلامت بیولوژی بافت لثه تضمین می شود و بدن با تبدیل لخته قادر به تشکیل مجدد استخوان می شود. لیزر درمانی در پیوند لثه با برداشتن بافت از ناحیه کام به بهبود این ناحیه نیز کمک می کند.

عکس جراحی لثه با لیزر

جراحی به کمک لیزر در دندانپزشکی

 • لیزر در جراحی های بافت نرم لثه بسیارمفید و کمک کننده است.عدم نیاز به  بخیه وعدم خونریزی از مزایای جراحی با لیزر است.

درمان حساسیت دندان

اگرچه پوسیدگی در دندان ها وجود ندارد، اما در برخی موارد ممکن است حساسیت پیشرفته در نواحی نزدیک به لثه ایجاد شود. این وضعیت می تواند به قدری آزاردهنده باشد که گاهی اوقات افراد حتی ممکن است هنگام نفس کشیدن ناراحت شوند. حساسیت گاهی اوقات می تواند روی سطوح جویدنی دندان ها ایجاد شود. اگر مشکل در ناحیه لثه باشد، استفاده از لیزر در این نواحی با تکنیک مناسب و دوز مناسب باعث افزایش راحتی بیمار می شود.

آیا جراحی دندانپزشکی با لیزر روش درمانی قابل اعتمادی است؟

جراحی با لیزر  دارای خواص رادیواکتیو مانند اشعه ایکس نیست. بنابراین قابل اعتماد است و از نظر سلامت عمومی هیچ ایرادی ندارد. هر فردی و در هر سنی می تواند از آن استفاده کند. با این حال، توصیه می کنیم که درمان های دندانپزشکی توسط پزشکانی که در زمینه استفاده از لیزر آموزش دیده اند، انجام شود.

جراحی دندان با لیزر در قم

مزایای جراحی دندانپزشکی با لیزر در قم

استفاده از جراحی با لیزر در در قم و درمان های دندانپزشکی مزایای زیادی دارد. این روش جراحی می تواند درمانی بدون درد، بیهوشی و خونریزی را ارائه دهد. بهبود زخم سریعتر است. سفید کردن دندان ها با لیزر در زمان کمتری نسبت به روش های سنتی انجام می شود و می توان با لیزر نتایج بهتری بدست آورد.

علاوه بر این، جراحی دندانپزشکی با لیزر را نباید با پرکننده کامپوزیت که به پر کردن لیزر معروف هستند و با منبع نور آبی انجام می‌شوند، اشتباه گرفت. منبع نور مورد استفاده در پر کردن کامپوزیت لیزر نیست.

متخصص جراحی با لیزر در قم

استفاده از لیزر در دندانپزشکی

جراحی با لیزر بیش از 20 سال است که در درمان های مختلف دندانپزشکی استفاده می شود. برای ایمنی لیزر و اثربخشی درمان، انجام درمان های دندانپزشکی با لیزر توسط افرادی که این برنامه آموزشی را دریافت کرده اند، مهم است.

کدام نوع لیزر بیشتر در درمان های دندان استفاده می شود؟

لیزرهای مورد استفاده در درمان های دندانپزشکی با توجه به مناطق مورد استفاده به دو دسته لیزرهای بافت سخت و نرم تقسیم می شوند. اثربخشی لیزر در بافت ها با توجه به طول موج متفاوت است. اسامی مختلفی مانند  Er:YAG، Nd:YAG و لیزر دیود داده شده است. لیزر دیود بیشتر در دندانپزشکی از نظر سهولت استفاده و اثربخشی در بافت نرم استفاده می شود.

جراحی با لیزر در قم

جراحی با لیزر در کدام درمان های دندانپزشکی استفاده می شود؟

 1. درمان آفت های دهان
 2. سفید کردن دندان
 3. روشن کردن رنگ لثه های تیره رنگ
 4. پاک سازی کانال های ریشه
 5. از بین بردن حساسیت دندان
 6. درمان عفونت لثه
 7. برش لثه
 8. افزایش طول تاج دندان با بریدن لثه برای اهداف زیبایی
 9. برش قسمت های بالایی ایمپلنت
 10. بیوپسی
 11. توقف خونریزی بعد از کشیدن دندان
 12. درمان درد در مفصل فک ناشی از اسپاسم عضلانی با استفاده از لیزر

هزینه لیزر دندانپزشکی

هزینه روش لیزر دندانپزشکی بر اساس روش درمانی مشخص می شود. لیزر در حال حاضر بیش از 25 سال است که در صنعت استفاده می شود و در بیش از 20 روش دندانپزشکی مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، طیف گسترده ای از هزینه های ممکن برای هر یک از روش های مختلف وجود دارد. متغیرهای تاثیر گذار در هزینه لیزر دندانپزشکی تفاوتی با رویکرد سنتی ندارند. موقعیت جغرافیایی شما می تواند تفاوت زیادی در هزینه و همچنین خدمات ارائه شده ایجاد کند. محل قرارگیری دندان در دهان و شدت مشکل موجود در دشواری و زمان اختصاص داده شده به این روش نقش دارد.

هزینه کشیدن دندان با لیزر

هزینه کشیدن دندان با لیزر بستگی به شماره دندان و وضعیت قرار گیری آن در دهان دارد. کشیدن دندان با لیزر مزایای بسیاری برای بیمار به همراه دارد که بزرگترین مزیت آن روند بهبودی سریعتر و کاهش خونریزی برای بیمار است. و قیمت کشیدن دندان با لیزر تفاوت چندان زیادی با کشیدن دندان سنتی ندارد به این دلیل کشیدن دندان با روش های نوین باید در اولویت شما قرار گیرد.

اطلاعات نویسنده