جراحی دندان عقل نهفته

در این مقاله توضیح خواهیم داد جراحی دندان نهفته به چه صورت انجام می شود. آیا شما به جراحی دندان نهفته نیاز دارید؟

دندان عقل در سنین ۱۷ تا ۲۴ سالگی رویش می کنند. رویش این دندان ها ممکن است همیشه آنطور که انتظار می رود پیش نرود.  دندان عقل نهفته، دندان آسیاب سوم است که فضای کافی برای رویش یا رشد طبیعی ندارد. اکثر افراد دارای چهار دندان عقل هستند که دو دندان در بالا و دو دندان در قسمت پایین دهان قرار دارند.

دندان عقل نهفته می تواند باعث درد، آسیب به دندان های دیگر و سایر مشکلات دندانی شود. در برخی موارد، دندان عقل نهفته ممکن است مشکل ایجاد نکند. با این حال، به دلیل این  که تمیز کردن این دندان ها دشوار است، نسبت به سایر دندان ها آسیب پذیرتر هستند. برخی از دندانپزشکان و جراحان، جراحی دندان عقل نهفته را برای جلوگیری از عوارض احتمالی در آینده توصیه می کنند.

در این بخش می توانید پاسخ تمام سوالات خود را در مورد جراحی دندان عقل نهفته بیابید، از جمله اینکه علائم دندان عقل نهفته چیست، چه تعداد دندان عقل در دهان وجود دارد، چه مواردی باید بعد از جراحی دندان عقل نهفته در نظر گرفته شود و چه زمانی جراحی دندان عقل نهفته ضروری است؟

 

دندان عقل

دندان عقل؛ دندان هایی هستند که در انتهای ردیف دندان ها در دهان شما قرار می گیرند و در سنین 17 تا 24 سالگی رشد می کنند. اگرچه معمولاً در همه افراد 4 دندان عقل دیده می شود، اما گاهی اوقات ممکن است تعداد آن کم یا زیاد باشد. این دندان ها معمولاً به دلیل کمبود فضا ، نهفته می‌مانند یا در اثر التهاب لثه روی آن‌ها باعث درد می‌شوند. دندان هایی که به طور سالم رشد می کنند، معمولا نیازی به کشیدن ندارند. البته کشیدن این دندان ها نسبت به موقعیت آن ها در فک و اینکه آیا به دندان های مجاور آسیب می زند ، دندانپزشک می تواند جراحی دندان عقل نهفته را تجویز کند.

 

 

طبقه بندی دندان عقل نهفته

 

دندان عقل نهفته از نظر میزان نهفتگی در دهان به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

 1. دندان عقل در تمام سطوح با استخوان احاطه شده اند و در استخوان فک باقی می ماند
 2. دندان عقل با بافت نرم در تمام سطوح احاطه شده و در لثه گیر کرده است
 3. بخشی از دندان عقل در استخوان فک ، بخش دیگر در بافت نرم باقی مانده است.

wisdomtoothremoval 1280

علائم دندان عقل نهفته

 

مشکل دندان عقل نهفته همیشه علائمی ایجاد نمی کند. با این حال، زمانی که دندان عقل نهفته عفونی، آسیب می بیند، ممکن است برخی از علائم زیر را تجربه خواهید کرد:

 

 • لثه های قرمز یا متورم
 • لثه های حساس یا دارای خونریزی
 • فک درد
 • تورم در اطراف صورت
 • بوی بد دهان
 • طعم ناخوشایند در دهان شما
 • مشکل در باز کردن دهان

 

چه زمانی جراحی دندان عقل نهفته ضروری است؟

 

 • در مواردی که به دلیل موقعیت دندان نمی توان مراقبت کافی از آن را انجام داد، باید آن را خارج کرد زیرا پوسیدگی به مرور زمان گسترش می یابد و به سایر دندان های مجاور آسیب می رساند.
 • در صورتی که به دلیل فشار دندان عقل بر روی دندان های جلویی و ایجاد شلوغی احتمال برهم خوردن نظم سایر دندان ها وجود داشته باشد و یا برای اصلاح تراز دندان ها نیاز به درمان ارتودنسی باشد.
 • دندان عقل نهفته به مرور زمان در نتیجه فشار ایجاد شده بر روی آن شروع به رویش می کنند. اگر ارزیابی های رادیولوژیکی لازم انجام نشود، نمی توان فهمید که این دندان ها در دهان باقی مانده است یا خیر.
 • دندان عقل مدتی پس از استفاده پروتز بیرون می آید و می تواند شرایط استفاده از  پروتز را دشوار کند. در چنین مواردی باید قبل از پروتز دندان ، جراحی دندان عقل نهفته انجام شود.
 • تشکیل کیست اغلب در اطراف دندان عقل نهفته دیده می شود. در صورت بی توجهی به کیست دندان، می تواند بیش از حد رشد کند و منجر به تحلیل استخوان فک شود. جراحی دندان عقل نهفته در چنین مواردی ضروری است.
 • بقایای مواد غذا می تواند بین دندان عقل و دندان مجاور جمع شود. تجمع باکتری در این فضا می تواند باعث مشکلات مختلف لثه و پوسیدگی دندان شود. در چنین مواردی جراحی دندان عقل نهفته توصیه می شود.

 

بهترین زمان برای جراحی دندان عقل نهفته

 

 • در صورت عفونت یا آبسه، ابتدا باید از آنتی بیوتیک استفاده شود و باید جراحی دندان عقل نهفته را مد نظر قرار داد.
 • به دلیل این که بهبودی در سنین پایین‌تر آسان‌تر است، توصیه می‌شود جراحی دندان عقل نهفته بین سنین 17 تا 24 سالگی انجام شود.
 • با افزایش سن، مشکلات درمانی و استرس بیشتر می شود و ممکن است به علت افزایش تراکم استخوانی جراحی دشوارتر شود. علاوه بر این، جراحی در بیماران قلبی، دیابتی و سایر بیماران سیستمیک دشوار خواهد بود،و مشکلات بهبودی پس ازجراحی ممکن است افزایش یابد.

دندان عقل نهفته

مراحل جراحی دندان عقل نهفته

 

جراحی دندان عقل نهفته برای دندان‌ هایی که در استخوان یا بافت نرم باقی می‌مانند ، صورت می گیرد. در این جراحی دندان نهفته به اندازه‌ای که بتوان دندان را خارج کرد، شکافی در استخوان و لثه باز می شود.

 1. بی حس کردن ناحیه ای که دندان در آن قرار دارد با بی حسی موضعی
 2. رسیدن به استخوان با ایجاد یک برش کوچک روی لثه
 3. برداشتن مقدار کمی از بافت استخوانی به طوری که دندان بتواند بیرون بیاید
 4. کشیدن دندان به صورت یک تکه یا با شکستن آن به قطعات کوچک
 5. بخیه زدن بعد از پایان جراحی دندان نهفته

 

درد جراحی دندان عقل نهفته

 

بعد از جراحی دندان عقل نهفته میزان درد و تورم نسبت به ماهیت عمل و موقعیت دندان کشیده شده ممکن است متفاوت باشد.

پس از جراحی دندان عقل نهفته به موارد زیر توجه کنید:

 • درد و تورم خفیف ممکن است 3 تا 7 روز پس از جراحی ادامه داشته باشد.
 • استفاده از کمپرس یخ بعد از عمل می تواند تورم را کاهش دهد.
 • در روزهای اول باید غذاهای نرم و گرم مصرف کنید.
 • باید از ورزش و فعالیت هایی که می تواند فشار خون شما را افزایش دهد اجتناب نمود، زیرا می تواند باعث خونریزی شود.
 • سیگار کشیدن روند تشکیل لخته خون و بهبودی را مختل می کند.
 • در صورت امکان، شب جراحی بیشتر بخوابید.

 

سوالات متداول

 

جراحی دندان عقل چند ساعت طول می کشد؟

جراحی دندان عقل نهفته معمولاً بین 15 تا 60 دقیقه به طول می کشد. موقعیت دندان و ارتباط آن با استخوان می تواند این زمان را تغییر دهد.

آیا جراحی دندان عقل نهفته سخت است؟

دلایلی مانند موقعیت و زاویه قرار گرفتن دندان مورد نظر در فک و محدودیت باز شدن دهان ممکن است مدت زمان عمل را طولانی کند. اما تمامی مراحل جراحی دندان نهفته با بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار با هیچ مشکلی مواجه نمی شود.

 

تورم بعد از جراحی دندان عقل نهفته چقدر طول می کشد؟

تورمی که بعد از جراحی دندان نهفته ایجاد می شود معمولا پس 3 تا 7 روز از بین می رود. علائمی مانند بوی بد دهان و تب بالا پس از عمل ممکن است نشانه عفونت در این ناحیه باشد. اگر بعد از چند روز همچنان تورم داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید.

اطلاعات نویسنده