تبخال لثه

چگونه تبخال روی لثه بر مراقبت از دهان تأثیر می گذارد؟

احتمالاً با کلمه “تبخال” آشنا هستید، اما ممکن است ندانید که این اصطلاح کلی چگونه در سلامت دهان و دندان شما نقش دارد. در حالی که ممکن است در ابتدا اطلاع از ابتلا به عفونت تبخال نگران کننده باشد، اما این یک وضعیت قابل کنترل است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنن. HSV-1 از راه دهان منتقل می شود و باعث ایجاد تبخال لثه و دهان می شود. تبخال لثه می تواند آزاردهنده باشد، اما با کمک دندانپزشک می توان آن را کنترل کرد.

تبخال کلمه ای نیست که کسی بخواهد آن را بشنود زیرا درد و ناراحتی را به همراه دارد، اما تبخال دهان معمولاً به عنوان زخم های سرد یا تاول های تب شناخته می شود که اغلب ما به آن مبتلا می شویم. این ویروسی است که اکثر ما تا شصت سالگی حامل آن هستیم و   40 درصد از افراد شیوع آن را تجربه می کنند. این شیوع بیش از هر چیز دیگری آزاردهنده است.

اکثر مردم نمی دانند که بیش از 80 نوع مختلف ویروس تبخال شناخته شده وجود دارد اما دندانپزشکان و سایر متخصصان پزشکی می‌دانند که عامل اصلی ایجاد تبخال لثه به عنوان هرپس سیمپلکس نوع 1 شناخته می‌شود و هنگامی که ویروس وارد بدن شما شد، تا آخر عمر به فعالیت خود در بدن شما ادامه می دهد. با وجود اینکه اکثر ما این ویروس را داریم، باید بدانید که این ویروس معمولاً غیرفعال می‌ماند، اما ممکن است گاهی شیوع پیدا کند که طی ۲ یا ۳ هفته از بین می‌رود.

ویروس تبخال لثه می تواند از طریق بریدگی های کوچک، خراش ها یا هر نوع آسیب پوستی و همچنین از طریق غشاهای مخاطی وارد بدن شما شود، بنابراین هنگام ابتلا به تبخال لثه بسیار اهمیت دارد که از تماس با دیگران خودداری کنید. به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از انتشار یا ابتلا به تبخال لثه، این قوانین ساده را دنبال کنید:

 1. عدم تماس پوستی با دیگران
 2. عدم اشتراک گذاری غذا، نوشیدنی یا ظروف آشپزخانه
 3. عدم استفاده مشترک از مسواک یا نخ دندان
 4. عدم اشتراک حوله
 5. از تماس نزدیک با نوزادان خودداری کنید
 6. از تماس نزدیک با افرادی که تحت هر نوع درمان پزشکی هستند که بدن آنها را آسیب پذیر می کند، خودداری کنید.
مطالعه بیشتر  7 عاملی که سلامت لثه شما را مختل می کند

 

عفونت تبخال لثه

عفونت تبخال لثه

راه های مختلفی برای دریافت HSV-1 وجود دارد. اکثر افرادی که مبتلا به تبخال لثه می شوند در دوران کودکی از طریق تماس نزدیک با اعضای خانواده که به آن مبتلا هستند، به آن مبتلا شده اند. حتی اگر علائم HSV-1 را نشان ندهید، این ویروس می‌تواند از طریق تماس عادی مانند لمس پوست منتقل کند. در واقع، بسیاری از افرادی که تبخال دهانی را منتشر می کنند، حتی از ابتلای خود به تبخال آگاهی ندارند.

در حالی که تماس پوستی با اعضای خانواده رایج ترین راه آلوده شدن کودکان است، اما می تواند به روش های مختلفی منتقل شود. به عنوان مثال، یک کودک می تواند HSV-1 را در مدرسه از طریق مایعات بدن کودکان دیگر بگیرد. همانطور که کودکان رشد می کنند، می توانند آن را در نوجوانی یا جوانی به دست آورند. این ممکن است پس از بوسیدن یک فرد مبتلا یا به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی دریافت کند.

علائم تبخال لثه

ژنژیووستوماتیت، یک عفونت مرتبط با تبخال لثه، شکل استانداردی است که در آن تبخال می تواند بر سلامت دهان شما تأثیر بگذارد. تبخال دهان در لثه و ناحیه دهان در میان کودکانی که اخیراً به HSV-1 آلوده شده اند و اولین علائم تبخال را تجربه کرده اند، شایع است. به گفته متخصصان، علائم شایع ژنژیووستوماتیت یا استوماتیت هرپتیک عبارتند از:

علائم تبخال لثه

 1. لثه های قرمز، متورم و دردناک
 2. تبخال یا تاول در داخل یا اطراف دهان که در صورت باز شدن می تواند دردناک باشد
 3. زخم روی لثه
 4. گلودرد
 5. بوی بد دهان
 6. افزایش جریان بزاق
 7. تورم غدد لنفاوی
مطالعه بیشتر  پیوند لثه با لیزر با تکنولوژی 2023

موارد خاصی به غیر از تماس دهانی وجود دارد که ممکن است باعث بروز تبخال در شما شود و آنها به شرح زیر هستند:

 • استرس
 • درد
 • عمل جراحي
 • تب
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب، باد و سرما
 • کمبود خواب
 • دوران قاعدگی
 • هر چیزی که باعث شود سیستم ایمنی شما ضعیف شود

برای شما بسیار اهمیت دارد که از تمامی این موقعیت ها آگاه باشید و تمام اقداماتی را که می توانید برای مقابله سالم و مفید با آنها انجام دهید.

ممکن است ندانید که شما در حال انتشار تبخال لثه هستید زیرا معمولاً حدود 4 روز طول می کشد تا علائم ظاهر شوند اما ممکن است بین 2 تا 12 روز ادامه داشته باشد. علائم تبخال لثه ممکن است عبارتند از: تب، خستگی، درد عضلانی، تحریک پذیری، درد، سوزش، سوزن سوزن شدن و خارش.

تبخال لثه بیشترین درد را ایجاد می‌کنند و می‌توانند خوردن و آشامیدن را دشوار کنند، زیرا ممکن است روی لب‌ها، لثه‌ها، گلو، جلوی زبان، داخل گونه‌ها و سقف دهان ایجاد شوند و لثه‌ها ممکن است کمی متورم و قرمز شوند و ممکن است لثه خونریزی کند. زخم ها همچنین می توانند به سمت چانه و گردن شما کشیده شوند، غدد لنفاوی شما ممکن است متورم شود و گلو درد همراه با زخم های کم عمق ایجاد شود.

تبخال دهان به احتمال زیاد توسط دندانپزشک شما شناسایی می شود و اگر در طی هر یک از روش های معمول دندانپزشکی شما ایجاد شود، دندانپزشک قبل از اینکه به درمان شما ادامه دهد، دارو، کرم و یا قرص تجویز کند. مصرف داروها باید 24 ساعت قبل از درمان دندانپزشکی شروع شود و تا 2 روز بعد از آن ادامه یابد. هرگز درمان دندانپزشکی را به تعویق نیندازید زیرا تبخال دارید یا تاول های تب دارید. بگذارید دندانپزشک تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهد.

مطالعه بیشتر  جراحی پیوند لثه در قم

تشخیص تبخال لثه

تشخیص تبخال لثه

دندانپزشک متخصص در قم  لثه های شما را برای تشخیص HSV-1 یا وجود ژنژیووستوماتیت معاینه می کند. آنها معمولاً می توانند تبخال دهان را بدون آزمایش های خاص شناسایی کنند. با این حال، اگر دندانپزشک شما نگران است که ممکن است یک STD یا بیماری با علائم مشابه داشته باشید، آزمایش های تشخیصی ممکن است پیشنهاد شود. در این مورد، آنها ممکن است نمونه کوچکی از بافت را از زخم شما بگیرند و آن را برای بررسی انواع دیگر عفونت های ویروسی یا باکتریایی آزمایش کنند. اگر دندانپزشک شما مشکوک به سرطانی بودن زخم باشد، ممکن است بیوپسی انجام شود.

تبخال کودک شما باید در عرض ده روز بدون درمان از بین برود. در طول این مدت، دندانپزشک شما ممکن است استفاده یک عامل حساسیت‌زدای بدون نسخه را برای تسکین درد در حین بهبودی توصیه کند. همچنین ممکن است یک داروی ضد ویروسی برای کاهش علائم ظاهری برای شما تجویز کند. اجازه دهید  بدون برداشتن خوب شود و برای تسکین سوزش از کمپرس یخ استفاده کنید.

 تبخال لثه به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از کودکان ممکن است پس از شیوع تبخال هرگز علائمی را تجربه نکنند. در عین حال، عوامل استرس زا مانند قرار گرفتن در معرض دمای شدید، بیماری، سوء تغذیه، کم آبی، خستگی و جوش های پوستی می توانند باعث بروز مجدد علائم تبخال  شوند.

 حفظ یک رژیم غذایی مناسب برای بهداشت دهان و دندان، حتی در زمان بهبودی بسیار مهم است. اگر لثه‌های شما تحریک شده است، استفاده از مسواک نرم از بدتر شدن شرایط لثه جلوگیری می‌کند.

تبخال لثه چگونه درمان می شود؟

تبخال لثه چگونه درمان می شود؟

درمان به علائم، سن و سلامت عمومی شما بستگی دارد. همچنین به شدت این  مشکل بستگی دارد. درمان تبخال لثه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه آلوده
 • درمان آنتی بیوتیکی برای هر گونه عفونت باکتریایی ثانویه
 • کرم های ضد ویروسی موضعی
 • داروهای ضد ویروسی خوراکی

 

 

 

 

اطلاعات نویسنده