ایمپلنت دندان

طبق داده‌های علمی، اکثر افراد جامع حداقل یک دندان دائمی خود را به دلیل تصادف، بیماری لثه، درمان ناموفق کانال ریشه یا پوسیدگی بیش از حد دندان از دست می‌دهند. با افزایش سن، تعداد دندان‌های از دست رفته افزایش می‌یابد و حتی وضعیت به بی دندانی کامل می‌رسد. این وضعیت بر توانایی افراد در جویدن، صحبت کردن و لبخند زدن تأثیر منفی می‌گذارد؛ بنابراین کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد. ایمپلنت ریشه دندان مصنوعی نامیده می‌شود که در استخوان فک فرد قرار می‌گیرد تا عملکرد دندان‌های از دست رفته بازیابی شود. درمان ایمپلنت به دلیل مزایایی که دارد به یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی در سال‌های اخیر تبدیل شده است.

ایمپلنت دندان در قم

دلایل اولویت ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته چیست؟

 1. در دندانپزشکی امروزی، ایمپلنت دندان بهترین راه حل برای جایگزینی دندان های از دست رفته است.
 2. برای جایگزینی دندان از دست رفته نیاز به هیچ عملی روی دندان های سالم مجاور نیست.

ساختار ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی از سه قسمت مختلف تشکیل شده است که در کنار هم قرار می‌گیرند و یک دندان کامل را تشکیل می‌دهند.

ساختار ایمپلنت دندان

1- فیکسچر(ریشه)

در ایمپلنت‌های دندانی، ریشه از تیتانیوم ساخته شده و در استخوان فک قرار می‌گیرد. این فلز ایده آل است زیرا به راحتی با استخوان پیوند می‌خورد تا یک تکیه گاه مناسب برای دندان ایجاد کند.

2- اباتمنت

اباتمنت ساختاری است که برای قرار گیری تاج در بالای فیکسچر قرار می‌گیرد. به طور معمول از تیتانیوم ساخته می‌شود و به عنوان یک واحد اتصالی بین تاج دندان و ریشه عمل می‌کند.

3- تاج دندان یا پروتز

تاج تنها قسمتی است که پس از کاشت دندان قابل مشاهده است. این قسمت از طیف وسیعی از مواد ساخته می‌شود که نیازهای مختلف را برآورده می‌کند. برخی از انواع روکش در ایمپلنت دندان طبیعی‌تر از بقیه به نظر می‌رسند. نوع پروتز ایمپلنت بستگی به محدوده قیمتی مورد شما دارد.

285565211

مزایای ایمپلنت‌های دندانی

 • طول عمر بسیار بالایی دارد
 • عملکردهای دندانی را بازیابی می‌کند
 • در صورت وجود مشکلات گفتاری، این مشکلات را برطرف می‌کند
 • نحوه جویدن را بهبود می‌بخشد
 • یکی از زیباترین روش‌های درمانی است و در طراحی لبخند نیز کاربرد دارد
 • سلامت کلی دهان را بهبود می‌بخشد
 • از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌کند
 • هیچ تفاوتی از نظر عملکردی با دندان‌های طبیعی ندارد
 • از حرکت دندان‌های دیگر به فضای دندان ازدست‌رفته جلوگیری می‌کند

مراحل کاشت دندان

ایمپلنت دندان یک روش درمانی 4 مرحله‌ای است. در صورت نیاز یک مرحله اضافه می‌شود که اکثر بیماران به این قسمت نیاز ندارند.

مرحله 1: درمان عمومی

قبل از شروع جراحی ایمپلنت دندان، پزشک سلامت دهان و دندان شما را بررسی می‌کند. این شامل رادیوگرافی و انواع مختلف تصویر برداری می‌شود تا اطمینان حاصل کند که هیچ مشکلی وجود ندارد.

مرحله 2: پیوند استخوان (برای اکثر بیماران ضروری نیست)

پیوند استخوان قبل از کاشت دندان تنها در صورتی ضروری است که تراکم استخوان کافی وجود نداشته باشید. به عبارت دیگر، اگر فک شما برای کاشت ایمپلنت خیلی ضعیف باشد، در این صورت به پیوند استخوان نیاز خواهید داشت. این روشی است که در آن دندانپزشک بافت استخوانی را از قسمت دیگر بدن شما می‌گیرد و آن را به فک شما پیوند می‌دهد. مواد مورد استفاده در پیوند استخوان می‌تواند از بدن خود بیمار گرفته شود یا از مواد مصنوعی و یا حیوانی استفاده شود. بعد از ۳تا ۶ ماه، پیوند باید با استخوان فک ترکیب شود و شما می‌توانید جراحی ایمپلنت دندان را ادامه دهید.

جراحی ایمپلنت دندان در قم

مرحله 3: جراحی ایمپلنت دندان در قم

این مرحله شامل قرار دادن قسمت ریشه ایمپلنت در استخوان فک می‌شود. دندانپزشک یک برش در لثه ایجاد می‌کند و تمام مسیر را تا استخوان فک برش می‌دهد. پس از ایجاد فضای کافی برای فیکسچر، دندانپزشک فیکسچر را قرار داده و ناحیه را بخیه می‌زند. 3 ماه طول می‌کشد تا استخوان با ریشه پیوند بخورد و به یک ساختار محکم تبدیل شود. این روند بهبودی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا فیکسچر را برای همیشه ثابت می‌کند.

مرحله 4: قرار دادن اباتمنت

پس از بهبود جراحی استخوان فک، برای قرار دادن اباتمنت به دندانپزشک خود مراجعه خواهید کرد. اباتمنت نیز از تیتانیوم ساخته شده است. برای قرار دادن اباتمنت در جای خود، دندانپزشک لثه را باز می‌کند تا سطح فیکسچر دیده شود. وقتی اباتمنت روی فیکسچر قرار گرفت، دندانپزشک لثه شما را می‌بندد. مدت زمان بهبودی این مرحله دو هفته است.

مرکز ایمپلنت دندان در قم

مرحله 5: قرار دادن تاج ایمپلنت

تا زمانی که دندانپزشک یک روکش ثابت برای شما آماده می‌کند، از یک روکش موقت استفاده خواهید کرد. البته می‌توانید در مورد جنس روکش و مناسب‌ترین گزینه با دندانپزشک خود مشورت کنید. پس از انتخاب نوع پروتز، دندانپزشک شما اندازه‌گیری‌هایی را انجام می‌دهد و این داده‌ها را به لابراتوار می‌فرستد. پس از آماده شدن پروتز، در یک جلسه تاج روی ایمپلنت قرار می‌گیرد.

درصد موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. از همه مهم‌تر مهارت دندانپزشک شماست. اما به طور کلی، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، میزان موفقیت ایمپلنت دندان حدود 98٪ است.

آیا در طول عمل ایمپلنت دندان احساس درد می‌کنم؟

با بی حسی موضعی از ابتدا تا انتهای عمل هیچ دردی احساس نخواهید کرد. هنگامی که بی حسی شما شروع به از بین رفتن کرد، دندانپزشک برای شما مسکن تجویز می‌‌کند.

عکس ایمپلنت دندان در قم

روش مناسب مراقبت از ایمپلنت دندانی

شما باید با ایمپلنت دندانی مانند دندان‌های طبیعی رفتار کنید. دندان‌های خود را دو بار در روز مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهان‌شویه آنتی باکتریال استفاده کنید.

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان به چند نکته بستگی دارد. این شامل:

 • کشور تولید کننده ایمپلنت
 • هزینه های دندانپزشکی
 • جنس تاج
 • روش های درمانی جانبی

بنابراین، تعیین قیمت دقیق می‌تواند دشوار باشد، زیرا تفاوت هزینه در کشور سازنده ایمپلنت می‌تواند خیلی زیاد باشد.

ایمپلنت از چه ماده ای ساخته شده است؟

ایمپلنت دندان به عنوان بخشی از بدن توسط بدن پذیرفته می شود و از مواد تیتانیوم سازگار با بدن ساخته شده است.

درمان ایمپلنت دندان در قم چقدر طول می کشد؟

درمان ایمپلنت دندان در قم چقدر طول می کشد؟

بسته به سن بیمار، کیفیت جراحی و شرایط سیستمیک، دوره نقاهت بین 1 تا 6 ماه متغیر است.

با بهبود ویژگی های سطح ایمپلنت هایی که امروزه استفاده می شوند، می توان ایمپلنت های موقت ساخت. عوامل زیادی وجود دارد که زمان ساخت پروتز روی ایمپلنت را تعیین می کند. این زمان 1/4 کمتر از زمان ایمپلنت بدون بخیه است. مدت زمان ایمپلنت بدون بخیه برای هر دندان 9-6 دقیقه است.

چه کسی می تواند درمان ایمپلنت دندان انجام دهد ؟

افرادی که سلامت عمومی خوبی دارند، استخوان فک کافی دارند، دندان ندارند یا فقط یک دندان دارند،  و یا بی دندان هستند میتوانند ایمپلنت دندان را انجام دهند.

چرا اولین معاینه قبل از ایملنت باید انجام شود؟

برای درمان موفقیت آمیز ایمپلنت ، طرح جراحی و گزینه های درمانی باید قبل از عمل به دقت ارزیابی شوند. در حین معاینه رادیوگرافی پانورامیک یا تصویر سه بعدی (توموگرافی) از دندان ها گرفته شده و مدل سازی انجام می شود. در مورد نوع و برند مورد استفاده تصمیم گرفته شود.

آیا همه دندانپزشکان می توانند  عمل ایمپلنت  روی بیمار را انجام دهند؟

برای دریافت بهترین نتایج در صورت تمایل؛ ما متخصص این زمینه، دکتر رحیمی دندانپزشکی ایمپلنت در قم  را پیشنهاد می دهیم.

آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای کودکان وجود دارد؟

بله، ایمپلنت دندان برای کودکان قابل انجام است. خطر زیادی برای صدمات بسیار متحرک یا تصادفات ناشی از جراحت وجود دارد. با توجه به این خطر، احتمال از دست دادن دندان های دائمی وجود دارد. در چنین مواردی پس از تکمیل دوران رشد امکان کاشت دندان وجود دارد.

آیا بیمارانی که از دندان مصنوعی کام (متحرک) استفاده می کنند باید ایمپلنت داشته باشند؟

بله. بیمارانی که از پروتزهای کام (کاملاً بدون دندان) استفاده می کنند، می توانند با درمان ایمپلنت از شر پروتزهای متحرک خلاص شوند.

تا زمانی که پروتزها وارد  دندان شوند قسمت خالی دندان را با چه چیزی میتوان پوشش داد؟

دندانپزشک شما تصمیم می گیرد که چه نوع پروتز موقت دندانی روی طاقچه دندان از دست رفته شما اعمال شود. اگر پروتز موقت ندارید، می توانید از آن استفاده کنید.

در صورت عدم وجود دندان یا موارد مشابه، امکان استفاده از تکنیک Bredent Fast&Fixed در یک روز با ایمپلنت دندان موقت ثابت وجود دارد.

جراحی بدون فلپ (بدون درز) روی ایمپلنت چیست؟

زمانی که دندان ها آسیبی نبینند، بخیه ها برداشته یا دوخته نشوند، به آن جراحی بدون فلپ (ایمپلنت بدون بخیه) می گویند. این روند بهبودی بسیار سریع و راحت تر است. هر موردی ممکن است برای این تکنیک مناسب نباشد.

تکنیک ایمپلنت فوری در قم چیست؟

درمان All-on-4 یا All-on-6 نوع جدیدی از درمان ایمپلنت است که با استفاده از پیچ ایمپلنت ساخته شده است که برای بیماران کاملاً بدون دندان استفاده می شود. مهمترین تفاوت بین درمان All-on-4 یا All-one-6 با سایر درمان ها، نحوه قرارگیری ایمپلنت ها در دهان و قرار دادن تاج های موقت بلافاصله روی ایمپلنت بدون نیاز به میانگین 3 ماه انتظار است.

 

ایمپلنت ها در زوایای مختلف با تمرکز بر روی شکاف قرار می گیرند و چسبندگی کامل حاصل می شود. در درمان سنتی ایمپلنت برای هر دندان از 8 تا 10 ایمپلنت استفاده می شود اما در این روش تنها 4 یا 6 ایمپلنت قرار می گیرد. تاج ها یا پل های موقت پس از قرار دادن ایمپلنت ها در بالای ایمپلنت ها قرار می گیرند. به طور متوسط ​​پس از 3 ماه، قلاب بافی با چسباندن تاج های مکیز (روکش) به پایان می رسد. نگهداری از ایمپلنت های All on 4 یا All on 6 مانند ایمپلنت های سنتی است.

مزایای درمان ایمپلنت دندان چیست؟

روش درمان ایمپلنت انقلابی در درمان دندان های از دست رفته با تکنولوژی در حال توسعه است. میزان موفقیت طولانی مدت درمان ایمپلنت 97 درصد است. مزایای این روش عبارتند از:

از نظر زیبایی ظاهری بسیار نزدیک به دندان طبیعی ایجاد هست. از این رو تشخیص از نظر ظاهر و کاربرد از سایر دندان ها دشوار است.

لزوم جابجایی پروتز را از بین می برد.

ایمپلنت های با کیفیت بالا را می توان برای تمام عمر با مراقبت خوب استفاده کرد.

دندان های ایمپلنت مانند دندان های طبیعی عمل می کنند و در تغذیه یا مراقبت از دندان مشکلی ایجاد نمی کنند. احساس جویدن معمولی می دهد.

نیاز به نگهداری کمی دارد. همانند دندان‌های اصلی، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان‌های کاشته شده‌تان آسان است.

احساس اعتماد به نفس می دهد و لبخند زیبایی می بخشد.

در حین عمل، دندان های مجاور مداخله نمی کنند و فقط دندان مربوطه پردازش می شود.

ایمپلنت های دندانی به هیچ ماده یا مواد دیگری برای ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی نیاز ندارند.

اساساً، ایمپلنت احساس، صحبت کردن و ظاهری طبیعی‌تر و سالم‌تر به جویدن می‌دهد زیرا بار پروتز دندان را مانند یک ریشه دندان واقعی می‌گیرد. به همین دلیل درمان ایمپلنت دندانی دقیق ترین روش درمانی است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شود.

 آیا درمان ایمپلنت عوارض، خطرات، مضرات یا معایبی دارد؟

هیچ گونه عوارض جانبی پزشکی مشاهده نشده است. در مطالعات علمی، هیچ مورد نامطلوب بالینی یا واکنش های آلرژیک یافت نشده است.

با این حال، پس از قرار دادن پیچ ایمپلنت در استخوان فک، بدن به طور طبیعی واکنش “طبیعی” به آن جسم نشان می دهد. این واکنش واکنش بین 7 تا 10 روز طول می کشد و در پایان این دوره به حالت عادی باز می گردد. در زمان های بعدی هیچ واکنشی وجود نخواهد داشت.

اگر استخوان کافی در محل کاشت ایمپلنت وجود نداشته باشد، چه روشی اعمال می شود؟

مقادیر تراکم، ارتفاع و ضخامت استخوان در ناحیه ای که ایمپلنت قرار می گیرد مهم است. این بر میزان موفقیت درمان تأثیر می گذارد. در مواردی که استخوان کافی نیست، باید با تکنیک های مختلف (با استفاده از پیوند استخوان) استخوان ایجاد کرد تا تراکم استخوان به حد مطلوب برسد. برای این روش می توان عملیات هایی مانند استخوان سازی افقی و عمودی در فک، پیوند بلوک، جراحی لیفت سینوس در ناحیه فوقانی پشت را انجام داد.

مراقبت از ایمپلنت دندان چگونه باید انجام شود؟

مراقبت از دندان تفاوتی با مراقبتی که از دندان های اصلی خود می کنید ندارد. کافی است مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و معاینات روتین دندانپزشکی داشته باشید تا ایمپلنت شما ماندگار شود.

آیا جایگزینی برای درمان ایمپلنت دندان وجود دارد؟

درمان های جایگزین برای درمان ایمپلنت، بریج و دندان های متحرک (دندان مصنوعی) است. با این حال، این درمان ها در مقایسه با درمان ایمپلنت دندان به عنوان درمان های بسیار ناراحت کننده شناخته می شوند.

تفاوت بین دندان های بریج و ایمپلنت

تفاوت بین دندان های بریج و ایمپلنت

دندان ایمپلنت و بریج دندان

 • استخوان فک از دندان های مجاور حمایت می شود. روی استخوان فک ثابت می شود و از استخوان فک حمایت می کند.
 • وضعیت دندان های مجاور نیز باید کوچک شده و در بریج گنجانده شوند. دندان های همسایه نیازی به هیچ اقدامی ندارند.
 • عموماً عمری بین 7 تا 10 سال دارد. (البته پل ها مقرون به صرفه هستند؛ آنها باید هر 7 تا 10 سال یکبار تعویض شوند.) طول عمر آنها بیش از 15 سال است. (با مراقبت خوب می توانید برای یک عمر از آن استفاده کنید).
 • هزینه ایمپلنت ارزان تر از بریچ است. بریج در مقایسه با آن گران است.
 • شرایط جراحی هیچ عمل جراحی لازم نیست. نیاز به عمل جراحی دارد.
 • مدت زمان ساخت حداکثر یک هفته است. میانگین 3 ماه.

 

اطلاعات نویسنده