ایمپلنت دندان

طبق داده‌های علمی، اکثر افراد جامع حداقل یک دندان دائمی خود را به دلیل تصادف، بیماری لثه، درمان ناموفق کانال ریشه یا پوسیدگی بیش از حد دندان از دست می‌دهند. با افزایش سن، تعداد دندان‌های از دست رفته افزایش می‌یابد و حتی وضعیت به بی دندانی کامل می‌رسد. این وضعیت بر توانایی افراد در جویدن، صحبت کردن و لبخند زدن تأثیر منفی می‌گذارد؛ بنابراین کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد. ایمپلنت ریشه دندان مصنوعی نامیده می‌شود که در استخوان فک فرد قرار می‌گیرد تا عملکرد دندان‌های از دست رفته بازیابی شود. درمان ایمپلنت به دلیل مزایایی که دارد به یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی در سال‌های اخیر تبدیل شده است.

ایمپلنت دندان در قم

انواع روش ایمپلنت‌ های دندان

فناوری ایمپلنت دندان به طور قابل توجهی تکامل یافته است و تکنیک‌های  مختلفی را برای پاسخگویی به نیازها و ترجیحات مختلف ارائه می دهد. در اینجا مروری بر انواع تکنیک‌های کاشت دندان ذکر شده است:

1- ایمپلنت دندان به روش پانچ

تکنیک پانچ یک روش کم تهاجمی است که برای قرار دادن ایمپلنت دندان استفاده می شود. این تکنیک شامل ایجاد یک پانچ کوچک در بافت لثه برای دسترسی به استخوان، به جای ایجاد یک برش بزرگ‌تر برای نمایاندن استخوان است. از مزایای تکنیک پانچ می توان به کاهش زمان بهبودی، درد کمتر و اغلب عدم نیاز به بخیه اشاره کرد. برای شرایطی که کیفیت و کمیت استخوان کافی است و نیازی به دستکاری گسترده لثه وجود ندارد، مناسب است.

2- ایمپلنت دندان با لیزر

جراحی کاشت دندان با لیزر از فناوری لیزر برای کمک به عمل ایمپلنت استفاده می کند. لیزر ممکن است برای مراحل مختلفی مانند بریدن بافت لثه برای نمایان شدن استخوان، برداشتن مقادیر کمی از بافت استخوانی برای ایجاد سوراخ دقیق برای ایمپلنت یا حتی کمک به رفع آلودگی محل ایمپلنت استفاده شود. استفاده از لیزر می‌تواند خونریزی را به حداقل برساند، خطر عفونت را کاهش دهد و در مقایسه با روش‌های جراحی سنتی باعث بهبود سریع‌تر شود.

3- ایمپلنت دندان با پودر استخوان

پیوند استخوان برای ایمپلنت های دندانی شامل استفاده از پودر یا گرانول استخوان برای ساختن استخوان فک است که در آن تراکم استخوان برای حمایت از ایمپلنت کافی نیست. مواد استخوانی را می توان از بیمار (اتوگرافت)، اهداکننده (آلوگرافت) یا مصنوعی تهیه کرد. این تکنیک برای بیمارانی که از تحلیل استخوان دارند، ضروری است و اطمینان حاصل می‌کند که استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت ایمن وجود دارد. با گذشت زمان، مواد پیوند شده با استخوان موجود ادغام می شود و پایه‌ای محکم برای ایمپلنت ایجاد می کند.

4- ایمپلنت دندانی دیجیتالی

ایمپلنتولوژی دیجیتالی دندان فناوری دیجیتال را در برنامه ریزی، طراحی و قرار دادن ایمپلنت های دندانی گنجانده است. این رویکرد از تصویربرداری سه بعدی و طراحی به کمک کامپیوتر/تولید به کمک کامپیوتر (CAD/CAM) برای برنامه ریزی دقیق جراحی ایمپلنت استفاده می کند. از مزایای آن می توان به کاشت ایمپلنت دقیق‌تر، کاهش زمان جراحی و اغلب بهبود نتایج برای بیمار اشاره کرد. ایمپلنت‌های دیجیتال دندان می‌توانند شامل استفاده از نرم‌افزار برای برنامه‌ریزی جراحی مجازی و در برخی موارد، استفاده از کمک رباتیک در طول جراحی ایمپلنت واقعی باشند.

ساختار ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی از سه قسمت مختلف تشکیل شده است که در کنار هم قرار می‌گیرند و یک دندان کامل را تشکیل می‌دهند:

ساختار ایمپلنت دندان1- فیکسچر(ریشه)

در ایمپلنت‌های دندانی، ریشه از تیتانیوم ساخته شده و در استخوان فک قرار می‌گیرد. این فلز ایده آل است زیرا به راحتی با استخوان پیوند می‌خورد تا یک تکیه گاه مناسب برای دندان ایجاد کند.

2- اباتمنت

اباتمنت ساختاری است که برای قرار گیری تاج در بالای فیکسچر قرار می‌گیرد. به طور معمول از تیتانیوم ساخته می‌شود و به عنوان یک واحد اتصالی بین تاج دندان و ریشه عمل می‌کند.

3- تاج دندان یا پروتز

تاج تنها قسمتی است که پس از کاشت دندان قابل مشاهده است. این قسمت از طیف وسیعی از مواد ساخته می‌شود که نیازهای مختلف را برآورده می‌کند. برخی از انواع روکش در ایمپلنت دندان طبیعی‌تر از بقیه به نظر می‌رسند. نوع پروتز ایمپلنت بستگی به محدوده قیمتی مورد شما دارد.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک روش درمانی 4 مرحله‌ای است. در صورت نیاز یک مرحله اضافه می‌شود که اکثر بیماران به این قسمت نیاز ندارند.

مرحله 1: درمان عمومی

قبل از شروع جراحی ایمپلنت دندان، پزشک سلامت دهان و دندان شما را بررسی می‌کند. این شامل رادیوگرافی و انواع مختلف تصویر برداری می‌شود تا اطمینان حاصل کند که هیچ مشکلی وجود ندارد.

مرحله 2: پیوند استخوان (برای اکثر بیماران ضروری نیست)

پیوند استخوان قبل از کاشت دندان تنها در صورتی ضروری است که تراکم استخوان کافی وجود نداشته باشید. به عبارت دیگر، اگر فک شما برای کاشت ایمپلنت خیلی ضعیف باشد، در این صورت به پیوند استخوان نیاز خواهید داشت. این روشی است که در آن دندانپزشک بافت استخوانی را از قسمت دیگر بدن شما می‌گیرد و آن را به فک شما پیوند می‌دهد. مواد مورد استفاده در پیوند استخوان می‌تواند از بدن خود بیمار گرفته شود یا از مواد مصنوعی و یا حیوانی استفاده شود. بعد از ۳تا ۶ ماه، پیوند باید با استخوان فک ترکیب شود و شما می‌توانید جراحی ایمپلنت دندان را ادامه دهید.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

مرحله 3: جراحی ایمپلنت دندان در قم

این مرحله شامل قرار دادن قسمت ریشه ایمپلنت در استخوان فک می‌شود. دندانپزشک یک برش در لثه ایجاد می‌کند و تمام مسیر را تا استخوان فک برش می‌دهد. پس از ایجاد فضای کافی برای فیکسچر، دندانپزشک فیکسچر را قرار داده و ناحیه را بخیه می‌زند. 3 ماه طول می‌کشد تا استخوان با ریشه پیوند بخورد و به یک ساختار محکم تبدیل شود. این روند بهبودی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا فیکسچر را برای همیشه ثابت می‌کند.

مرحله 4: قرار دادن اباتمنت

پس از بهبود جراحی ایمپلنت استخوان فک، برای قرار دادن اباتمنت به دندانپزشک خود مراجعه خواهید کرد. اباتمنت نیز از تیتانیوم ساخته شده است. برای قرار دادن اباتمنت در جای خود، دندانپزشک لثه را باز می‌کند تا سطح فیکسچر دیده شود. وقتی اباتمنت روی فیکسچر قرار گرفت، دندانپزشک لثه شما را می‌بندد. مدت زمان بهبودی این مرحله دو هفته است.

مرحله 5: قرار دادن تاج ایمپلنت

تا زمانی که دندانپزشک یک روکش ثابت برای شما آماده می‌کند، از یک روکش موقت استفاده خواهید کرد. البته می‌توانید در مورد جنس روکش و مناسب‌ترین گزینه با دندانپزشک خود مشورت کنید. پس از انتخاب نوع پروتز، دندانپزشک شما اندازه‌گیری‌هایی را انجام می‌دهد و این داده‌ها را به لابراتوار می‌فرستد. پس از آماده شدن پروتز، در یک جلسه تاج روی ایمپلنت قرار می‌گیرد.

مزایا ایمپلنت دندان

 

مزایای ایمپلنت‌های دندانی

 • طول عمر بسیار بالایی دارد.
 • عملکردهای دندانی را بازیابی می‌کند.
 • در صورت وجود مشکلات گفتاری، این مشکلات را برطرف می‌کند.
 • نحوه جویدن را بهبود می‌بخشد.
 • یکی از زیباترین روش‌های درمانی است و در طراحی لبخند نیز کاربرد دارد.
 • سلامت کلی دهان را بهبود می‌بخشد.
 • از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌کند.
 • هیچ تفاوتی از نظر عملکردی با دندان‌های طبیعی ندارد.
 • از حرکت دندان‌های دیگر به فضای دندان ازدست‌رفته جلوگیری می‌کند.

درمان ایمپلنت دندان در قم چقدر طول می کشد؟ بسته به سن بیمار، کیفیت جراحی و شرایط سیستمیک، دوره نقاهت بین 1 تا 6 ماه متغیر است.

با بهبود ویژگی های سطح ایمپلنت هایی که امروزه استفاده می شوند، می توان ایمپلنت های موقت ساخت. عوامل زیادی وجود دارد که زمان ساخت پروتز روی ایمپلنت را تعیین می کند. این زمان 1/4 کمتر از زمان ایمپلنت بدون بخیه است. مدت زمان ایمپلنت بدون بخیه برای هر دندان 9-6 دقیقه است.

درصد موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. از همه مهم‌تر مهارت دندانپزشک شماست. اما به طور کلی، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، میزان موفقیت ایمپلنت دندان حدود 98٪ است.

آیا در طول عمل ایمپلنت دندان احساس درد می‌کنم؟

با بی حسی موضعی از ابتدا تا انتهای عمل هیچ دردی احساس نخواهید کرد. هنگامی که بی حسی شما شروع به از بین رفتن کرد، دندانپزشک برای شما مسکن تجویز می‌‌کند.

درصد موفقیت ایمپلنت دندان

چه کسی نمی تواند دندان های خود را ایمپلنت کنند؟

ایمپلنت به یک راه حل محبوب برای افرادی تبدیل شده است که به دنبال جایگزینی دندان های از دست رفته با گزینه های بادوام و طولانی مدت هستند. با این حال، همه افراد کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند. در اینجا یک دستورالعمل کلی در مورد اینکه چه کسانی می توانند و نمی‌توانند ایمپلنت دندان داشته باشند آورده شده است:

چه کسانی می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

1- لثه‌های سالم: افراد با لثه‌های سالم کاندیدای خوبی هستند زیرا بافت لثه سالم برای حمایت از ایمپلنت ضروری است.

2- استخوان کافی: تراکم و کیفیت استخوان کافی برای لنگر انداختن ایمن ایمپلنت مورد نیاز است.

3- بهداشت خوب دهان: داوطلبان باید به بهداشت دهان و دندان و بازدیدهای منظم دندانپزشکی متعهد باشند تا از موفقیت طولانی مدت ایمپلنت دندان اطمینان حاصل کنند.

4- افراد غیرسیگاری یا کسانی که مایل به ترک هستند: سیگار می‌تواند روند بهبودی را مختل کند، بنابراین افراد غیرسیگاری یا کسانی که مایل به ترک در طول روند بهبودی هستند، کاندیدای بهتری هستند.

5- بزرگسالان با استخوان فک کاملاً رشد کرده: ایمپلنت معمولاً برای بزرگسالانی که رشد استخوان فک آنها متوقف شده است توصیه می شود.

سن ایمپلنت

چه کسانی نمی‌توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

1- بیماران جوان با رشد استخوان فک کامل نشده: ایمپلنت برای کسانی که استخوان فک‌هایشان هنوز در حال رشد است توصیه نمی‌شود.

2- افراد با شرایط خاص سلامتی: افراد مبتلا به اختلالات مزمن کنترل نشده مانند دیابت یا بیماری قلبی، یا افرادی که پرتودرمانی در ناحیه سر یا گردن داشته‌اند ممکن است کاندیدای مناسبی نباشند.

3- زنان باردار: به طور کلی توصیه می شود تا پس از بارداری برای انجام جراحی انتخابی ایمپلنت دندان صبر کنید.

4- سیگاری‌های سنگین: سیگار کشیدن می‌تواند به طور قابل توجهی بر روند بهبود تأثیر بگذارد و ادغام موفقیت آمیز ایمپلنت با استخوان را دشوارتر کند.

5- افراد با تراکم استخوان ناکافی: بدون تراکم استخوان کافی، ایمپلنت نمی تواند به درستی محکم شود. با این حال، برخی از این افراد ممکن است پس از انجام روش‌های تقویت استخوان، هنوز هم ایمپلنت داشته باشند.

6- افراد مبتلا به بیماری شدید لثه: بیماری پریودنتال پیشرفته می‌تواند پشتیبانی از ایمپلنت را ضعیف کند و احتمال موفقیت این روش را کاهش دهد.

ایمپلنت فوری دندان

تکنیک ایمپلنت فوری در قم چیست؟

درمان All-on-4 یا All-on-6 نوع جدیدی از درمان ایمپلنت است که با استفاده از پیچ ایمپلنت ساخته شده است که برای بیماران کاملاً بدون دندان استفاده می شود. مهمترین تفاوت بین درمان All-on-4 یا All-one-6 با سایر درمان ها، نحوه قرارگیری ایمپلنت ها در دهان و قرار دادن تاج های موقت بلافاصله روی ایمپلنت بدون نیاز به میانگین 3 ماه انتظار است.

ایمپلنت ها در زوایای مختلف با تمرکز بر روی شکاف قرار می گیرند و چسبندگی کامل حاصل می شود. در درمان سنتی ایمپلنت برای هر دندان از 8 تا 10 ایمپلنت استفاده می شود اما در این روش تنها 4 یا 6 ایمپلنت قرار می گیرد. تاج ها یا پل های موقت پس از قرار دادن ایمپلنت ها در بالای ایمپلنت ها قرار می گیرند. به طور متوسط ​​پس از 3 ماه، قلاب بافی با چسباندن تاج های مکیز (روکش) به پایان می رسد. نگهداری از ایمپلنت های All on 4 یا All on 6 مانند ایمپلنت های سنتی است.

مزایای درمان ایمپلنت دندان چیست؟

روش درمان ایمپلنت انقلابی در درمان دندان های از دست رفته با تکنولوژی در حال توسعه است. میزان موفقیت طولانی مدت درمان ایمپلنت 97 درصد است. مزایای این روش عبارتند از:

 1. از نظر زیبایی ظاهری بسیار نزدیک به دندان طبیعی ایجاد هست. از این رو تشخیص از نظر ظاهر و کاربرد از سایر دندان ها دشوار است.
 2. لزوم جابجایی پروتز را از بین می برد.
 3. ایمپلنت های با کیفیت بالا را می توان برای تمام عمر با مراقبت خوب استفاده کرد.
 4. دندان های ایمپلنت مانند دندان های طبیعی عمل می کنند و در تغذیه یا مراقبت از دندان مشکلی ایجاد نمی کنند. احساس جویدن معمولی می دهد.
 5. نیاز به نگهداری کمی دارد. همانند دندان‌های اصلی، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان‌های کاشته شده‌تان آسان است.
 6. احساس اعتماد به نفس می دهد و لبخند زیبایی می بخشد.
 7. در حین عمل، دندان های مجاور مداخله نمی کنند و فقط دندان مربوطه پردازش می شود.
 8. ایمپلنت های دندانی به هیچ ماده یا مواد دیگری برای ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی نیاز ندارند.

اساساً، ایمپلنت احساس، صحبت کردن و ظاهری طبیعی‌تر و سالم‌تر به جویدن می‌دهد زیرا بار پروتز دندان را مانند یک ریشه دندان واقعی می‌گیرد. به همین دلیل درمان ایمپلنت دندانی دقیق ترین روش درمانی است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شود.

طول عمر ایمپلنت دندان

تفاوت بین دندان های بریج و ایمپلنت

دندان ایمپلنت و بریج دندان

 • استخوان فک از دندان های مجاور حمایت می شود. روی استخوان فک ثابت می شود و از استخوان فک حمایت می کند.
 • وضعیت دندان های مجاور نیز باید کوچک شده و در بریج گنجانده شوند. دندان های همسایه نیازی به هیچ اقدامی ندارند.
 • عموماً عمری بین 7 تا 10 سال دارد. (البته پل ها مقرون به صرفه هستند؛ آنها باید هر 7 تا 10 سال یکبار تعویض شوند.) طول عمر آنها بیش از 15 سال است. (با مراقبت خوب می توانید برای یک عمر از آن استفاده کنید).
 • هزینه ایمپلنت ارزان تر از بریچ است. بریج در مقایسه با آن گران است.
 • شرایط جراحی هیچ عمل جراحی لازم نیست. نیاز به عمل جراحی دارد.
 • مدت زمان ساخت حداکثر یک هفته است. میانگین 3 ماه.

دلایل اولویت ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته چیست؟

 1. در دندانپزشکی امروزی، ایمپلنت دندان بهترین راه حل برای جایگزینی دندان های از دست رفته است.
 2. برای جایگزینی دندان از دست رفته نیاز به هیچ عملی روی دندان های سالم مجاور نیست.

روش مناسب مراقبت از ایمپلنت دندانی

شما باید با ایمپلنت دندانی مانند دندان‌های طبیعی رفتار کنید. دندان‌های خود را دو بار در روز مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهان‌شویه آنتی باکتریال استفاده کنید.

چرا اولین معاینه قبل از ایملنت باید انجام شود؟

برای درمان موفقیت آمیز ایمپلنت ، طرح جراحی و گزینه های درمانی باید قبل از عمل به دقت ارزیابی شوند. در حین معاینه رادیوگرافی پانورامیک یا تصویر سه بعدی (توموگرافی) از دندان ها گرفته شده و مدل سازی انجام می شود. در مورد نوع و برند مورد استفاده تصمیم گرفته شود.

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

هزینه ایمپلنت های دندانی بسته به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، تخصص و صلاحیت می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

اقدامات دندانپزشک یا جراح دهان، نوع ایمپلنت و روش مورد استفاده، نیاز به روش های اضافی مانند پیوند استخوان، و مواد مورد استفاده برای ایمپلنت و روکش. در اینجا یک تفکیک کلی از عواملی است که می‌تواند بر هزینه تأثیر بگذارد:

عوامل موثر بر هزینه ایمپلنت دندان:

1- محل سکونت: به دلیل تفاوت در هزینه زندگی و هزینه خدمات دندانپزشکی، هزینه‌ها می‌تواند از کشوری به کشور دیگر و حتی در مناطق مختلف همان کشور به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

2- تجربه و صلاحیت دندانپزشک: متخصصانی مانند جراحان دهان یا پریودنتیست‌ها ممکن است به دلیل آموزش و تخصص بیشتر در جراحی ایمپلنت، هزینه بیشتری نسبت به دندانپزشکان عمومی دریافت کنند.

3- نوع ایمپلنت و روش: ایمپلنت‌های سنتی، مینی ایمپلنت‌ها و روش‌های خاص مورد استفاده (به‌عنوان‌مثال، روش استاندارد، پانچ، لیزر کمکی یا ایمپلنت دیجیتال) می‌توانند بر قیمت تأثیر بگذارند. فناوری‌ها یا تکنیک‌های پیشرفته ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.

4- درمان‌های اضافی: برخی از بیماران قبل از کاشت ایمپلنت نیاز به اقدامات مقدماتی مانند کشیدن دندان، پیوند استخوان یا درمان بیماری لثه دارند که به هزینه کلی می‌افزاید.

5- مواد مورد استفاده: هزینه همچنین می‌تواند بر اساس مواد پست ایمپلنت (معمولا تیتانیوم یا زیرکونیا) و روکش (سرامیکی، زیرکونیا، فلز یا ترکیبی) متفاوت باشد.

6- تعداد ایمپلنت: هر چه تعداد ایمپلنت های بیشتری نیاز داشته باشید، هزینه کل بیشتر خواهد بود. با این حال، برخی راه‌حل‌ها، مانند بریج‌ها یا پروتزهای متکی به ایمپلنت، ممکن است هزینه هر ایمپلنت را هنگام تعویض چندین دندان کاهش دهند.

قیمت ایمپلنت دندان

برآورد هزینه های عمومی:

هزینه یک ایمپلنت دندانی منفرد می‌تواند از 8 میلیون تومان تا 25میلیون تومان یا بیشتر برای هر ایمپلنت، شامل پست، اباتمنت و روکش  ایمپلنت متغیر باشد.

در کشورهایی که هزینه خدمات دندانپزشکی کمتری دارند یا برخی از کشورهای اروپای شرقی، قیمت‌ها می‌تواند به میزان قابل توجهی پایین‌تر باشد و از 9 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان یا بیشتر برای هر ایمپلنت متغیر باشد.

توجه به این نکته مهم است که اینها تخمین‌های گسترده‌ای هستند و قیمت‌ها می‌توانند بر اساس ویژگی‌های هر مورد خارج از این محدوده‌ها متفاوت باشند. بسیاری از طرح های بیمه دندان به طور کامل هزینه ایمپلنت های دندانی را پوشش نمی‌دهند، زیرا آنها را یک عمل زیبایی می‌دانند، بنابراین بسیار مهم است که با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید و همچنین گزینه های تأمین مالی را با ارائه دهنده مراقبت های دندانی خود در میان بگذارید.

برای دقیق‌ترین قیمت، مشاوره با متخصص دندانپزشکی ضروری است. آنها می توانند یک برنامه درمانی دقیق و برآورد هزینه بر اساس نیازها و شرایط فردی شما ارائه دهند.

سوالات متداول ایمپلنت دندان:

ایمپلنت دندان به عنوان بخشی از بدن توسط بدن پذیرفته می شود و از مواد تیتانیوم سازگار با بدن ساخته شده است.

برای دریافت بهترین نتایج در صورت تمایل؛ ما متخصص این زمینه، دکتر رحیمی دندانپزشکی ایمپلنت در قم  را پیشنهاد می دهیم.

بله، ایمپلنت دندان برای کودکان قابل انجام است. خطر زیادی برای صدمات بسیار متحرک یا تصادفات ناشی از جراحت وجود دارد. با توجه به این خطر، احتمال از دست دادن دندان های دائمی وجود دارد. در چنین مواردی پس از تکمیل دوران رشد امکان کاشت دندان وجود دارد.

بله. بیمارانی که از پروتزهای کام (کاملاً بدون دندان) استفاده می کنند، می توانند با درمان ایمپلنت از شر پروتزهای متحرک خلاص شوند.

بله، مانند هر روش جراحی، ایمپلنت دندان می‌تواند عوارضی داشته باشد، اگرچه نسبتاً نادر است. عوارض بالقوه عبارتند از عفونت در محل ایمپلنت، آسیب به دندان ها یا رگ‌های خونی اطراف، آسیب عصبی که باعث درد یا بی حسی می شود، مشکلات سینوس (برای ایمپلنت در فک بالا)، و شکست ایمپلنت به دلیل یکپارچگی استخوانی ضعیف (فرایندی که در آن ایمپلنت تبدیل می شود) به استخوان چسبیده است.

این فرآیند بسته به سلامت دندان، نیاز به اقدامات اولیه مانند پیوند استخوان و نوع سیستم ایمپلنت مورد استفاده می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به طور کلی، کل فرآیند می‌تواند از چند ماه تا بیش از یک سال طول بکشد. پس از کاشت ایمپلنت، معمولاً یک دوره بهبودی بین 3 تا 6 ماه قبل از چسباندن روکش  وجود دارد.

بله، ایمپلنت دندان برای اکثر افراد بی خطر در نظر گرفته می‌شوند. آنها برای دهه‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند و از مواد زیست سازگاری ساخته شده اند که به خوبی با بافت استخوان ادغام می‌شوند. با این حال، مانند هر روش جراحی، خطراتی وجود دارد که باید با یک متخصص دندانپزشک در میان بگذارید.

خیر، تمیز کردن ایمپلنت دندان کار سختی نیست. این کار شبیه مراقبت از دندان های طبیعی است که شامل مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و معاینات دندانی است. مسواک‌ها و نخ‌های مخصوصی که برای ایمپلنت طراحی شده اند می توانند به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک کنند.

بله، حتی اگر برخی از دندان های طبیعی خود را داشته باشید، هنوز هم می توانید ایمپلنت دندان انجام دهید. ایمپلنت می‌تواند جایگزین یک دندان، چند دندان یا همه دندان های شما شود. این روش متناسب با نیازهای خاص هر بیمار طراحی شده است.

در حالی که ایمپلنت دندان یک راه حل همه کاره برای دندان های از دست رفته هستند، مناسب بودن آنها به عوامل مختلفی از جمله تراکم استخوان فک، سلامت لثه و سلامت کلی بستگی دارد. در مواردی که ایمپلنت‌ها نمی‌توانند فوراً استفاده شوند، ممکن است درمان‌های جایگزین یا روش‌های اولیه مانند پیوند استخوان توصیه شود.

پس از جراحی، معمولاً مقداری تورم، کبودی، خونریزی جزئی و درد مشاهده می‌شود که با دارو قابل کنترل است. شما باید غذاهای نرم بخورید و دستورالعمل‌های بهداشت دهان و دندان را به دقت دنبال کنید. قرار ملاقات‌های بعدی برای نظارت بر بهبود و آماده سازی برای قرار دادن روکش  ضروری است.

بله، ایمپلنت ها هنوز هم می توانند تحت تأثیر بیماری لثه قرار بگیرند، که به نام پری ایمپلنتیت شناخته می شود، که شبیه پریودنتیت است که دندان های طبیعی را تحت تأثیر قرار می دهد. رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم دندانپزشکی برای جلوگیری از این وضعیت بسیار مهم است.

ایمپلنت دندان باکیفیت به گونه‌ای طراحی شده اند که ظاهر، احساس و عملکردی مانند دندان های طبیعی داشته باشند. رنگ و شکل روکش  را می توان برای مطابقت با دندان های طبیعی شما سفارشی کرد و باعث می شود ایمپلنت ها عملاً از دندان های واقعی شما قابل تشخیص نباشند.

در بسیاری از موارد بله، اما بستگی به سلامت استخوان فک و لثه شما دارد. هر مورد باید به صورت جداگانه مورد ارزیابی قرار گیرد تا بهترین روش اقدام تعیین شود.

اگر ایمپلنت یا روکش  بالای آن آسیب دیده است، مهم است که در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بسته به موقعیت، ممکن است روکش  نیاز به تعویض داشته باشد یا اقدامات اصلاحی دیگری انجام شود.

اطلاعات نویسنده