مراقبت پس از درمان جراحی پیوند لثه

پس از جراحی پیوند لثه، می توانید کمی ناراحتی در کام دهان خود احساس کنید. بافت در محل پیوند ممکن است احساس سفت شدن داشته باشد و خود پیوند بسیار قرمز به نظر می رسد.

آسپرین مصرف نکنید، زیرا باعث خونریزی می شود. بسیار طبیعی است که در 24-48 ساعت اول مقداری خونریزی داشته باشید. اگر پانسمان جراحی که روی کام شما گذاشته شد جدا شد و شروع به خونریزی کرد، توصیه می کنیم یک چای کیسه ای مرطوب را روی کام قرار دهید. اسید موجود در چای به کنترل خونریزی کمک می کند. اگر پانسمان پیوند لثه بعد از چند روز شروع به کنده شدن کرد، اشکالی ندارد.

پس از جراحی به مدت 7 تا 10 روز از یک رژیم غذایی نرم استفاده کنید. تغذیه خود را قطع نکنید و با چنگال غذا بخورید. بعد از جراحی به شما وسیله ای به نام استنت داده می شود. به مدت 4 روز 24 ساعت شبانه روز از استنت استفاده کنید. فقط هر 24 ساعت یکبار آن را بیرون بیاورید تا آبکشی شود. بعد از 4 روز استنت را فقط هنگام غذا خوردن بپوشید.

 1. به مدت 24 ساعت دهان خود را شستشو ندهید.
 2. تا زمانی که متخصص پریودنتیست به شما توصیه کرده است ، ناحیه پیوند را مسواک نزنید.
 3. لب های خود را به سمت بالا یا پایین نکشید تا به پیوند لثه نگاه کنید (این باعث می شود پیوند شما حرکت کند)

IMG 9671

زبان خود را از پیوند لثه دور نگه دارید

 1. برای چند روز هیچ کار فیزیکی از جمله ورزش انجام ندهید.
 2. استراحت کافی داشته باشید.

جراحی پیوند لثه چیست؟

در طی جراحی پیوند لثه، پریودنتیست شما بافت لثه را از کام یا ناحیه دیگری از دهان شما می‌گیرد و از آن برای پوشاندن ریشه دندان‌های در معرض دید، پروتزهای مصنوعی، ایمپلنت‌های دندانی یا ایمپلنت‌های All-on-4 استفاده می‌کند. این را می‌توان برای یک دندان یا مجموعه‌ای از دندان‌ها در یک روز انجام داد. جراحی پیوند لثه به کاهش حساسیت لثه و دندان و همچنین مزایای زیبایی مانند کاهش اثر “طولانی در دندان” کمک می‌کند و به لبخند شما کمک می‌کند زیبا و سالم به نظر برسد.

عقب نشینی خط لثه می‌تواند ناشی از ژنتیک، افزایش سن، مسواک زدن طولانی مدت نامناسب یا بیماری لثه باشد. متأسفانه، تحلیل لثه به افرادی که دندان‌های طبیعی دارند محدود نمی‌شود. اگر ایمپلنت دندان، ایمپلنت All-on-4، یا پروتز دارید و به بهداشت دندان خود متدین نیستید، ممکن است روی شما نیز تأثیر بگذارد.

سریع‌ترین و موفق‌ترین راه برای مبارزه با عقب نشینی خط لثه، جراحی پیوند لثه است. این روش را می توان در یک جلسه بر اساس توصیه پریودنتیست و برنامه شخصی شما انجام داد. جراحی پیوند لثه یک روش نسبتاً رایج و ساده است که نباید شما را بیش از دو یا سه روز از پای خود دور نگه دارد.

درمان پیوندی که برای انقباض لثه اعمال می‌شود چیست؟

درمان پیوندی که برای انقباض لثه اعمال می‌شود چیست؟

پیوند لثه نوعی جراحی دندانی است که برای اصلاح اثرات فرورفتگی لثه انجام می‌شود. این یک جراحی سریع و نسبتاً ساده است که متخصص پریودنتیست برای برداشتن بافت سالم لثه از سقف دهان و بازسازی آن در جایی که لثه عقب رفته است، استفاده می‌کند.

تحلیل رفتن لثه زمانی اتفاق می‌افتد که بافت لثه فرسوده شود و ریشه دندان بیشتر نمایان شود. این می‌تواند باعث افزایش حساسیت شود، به ویژه هنگام خوردن یا نوشیدن غذاهای سرد یا گرم. از آنجایی که رکود لثه به کندی اتفاق می‌افتد، بسیاری از مردم از وقوع آن غافل هستند. اگر تحلیل لثه درمان نشود، در نهایت می‌تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

برخی افراد به دلایل زیبایی مانند داشتن لبخند بهتر پیوند لثه را انتخاب می‌کنند. برای دیگران، پیوند لثه برای محافظت از دندان در معرض آسیب و ترمیم هر گونه آسیبی که قبلاً ایجاد شده است ضروری است.

روش پیوند لثه

 • انواع پیوند لثه در دسترس است و نوع جراحی انجام شده به میزان و شدت آسیب و نیازهای فردی فرد بستگی دارد.
 • پریودنتیست در مورد انواع مختلف جراحی موجود با فرد صحبت می‌کند تا تصمیم بگیرد که کدام گزینه مناسب‌تر است.
 • قبل از شروع پیوند لثه، پریودنتیست از یک بی‌حس‌کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه استفاده می‌کند تا از آسیب به روند جلوگیری شود.
 • همچنین ممکن است بخشی از لثه موجود را بردارند تا ریشه دندان نمایان شود و آن را تمیز کند.

سه نوع مختلف جراحی پیوند لثه عبارت‌اند از:

پیوند بافت همبند

در این روش، پریودنتیست:

با ایجاد یک فلپ و برداشتن بافت از زیر لایه بالایی، بافت را از سقف دهان خارج می‌کند. بافت را به بافت لثه موجود بخیه می‌زند تا ریشه دندان در معرض دید را بپوشاند. فلپ را به سقف دهان از جایی که بافت را برداشته‌اند بخیه می‌کند.

پیوند لثه نازک

این روش انتخابی برای افرادی است که لثه‌های نازکی دارند و برای بزرگ کردن لثه‌ها به بافت اضافی نیاز دارند.

در این روش، پریودنتیست:

بافت را مستقیماً از لایه بالایی بافت روی سقف دهان خارج می‌کند.

این بافت را به ناحیه لثه موجود بخیه می‌کند.

پیوندهای پدیکول (جانبی).

 

این روش انتخابی برای افرادی است که بافت لثه زیادی در نزدیکی دندان در معرض رشد تشکیل شده‌اند.

در این روش، پریودنتیست:

پیوند بافت از لثه اطراف یا نزدیک دندان نیاز به درمان دارد.

این بافت را فقط تا حدی برش می‌دهد و یک لبه را بسته نگه می‌دارد.

بافت را به سمت بالا یا پایین کشیده، ریشه دندان در معرض دید را می‌پوشاند و آن را با بخیه در جای خود نگه می‌دارد

پریودنتیست به جای برداشتن بافت لثه از دهان فرد، ممکن است بافت را از بانک بافت بگیرد.

آماده سازی برای جراحی پیوند لثه

بعد از اینکه بیمار و دندانپزشک تمام گزینه‌ها را ارزیابی کردند و در مورد نوع جراحی تصمیم گرفتند، کار زیادی برای آماده شدن برای انجام عمل برای بیمار باقی نمانده است. با این حال، مهم است که مطمئن شوید یکی از اعضای خانواده یا دوستان برای رفت و آمد به قرار ملاقات همراه شما هستند. این مهم است زیرا مسکن‌های تجویز شده برای تسکین ناراحتی به این معنی است که رانندگی برای فردی که جراحی پیوند لثه انجام داده است بی خطر نیست.

افرادی که پیوند لثه انجام داده‌اند می‌توانند بلافاصله پس از عمل به خانه بروند. یک پریودنتیست تمام دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از آن را برای اطمینان از بهبود موفقیت آمیز پیوند مورد بحث قرار می‌دهد.

دورهٔ بهبودی پس از پیوند لثه

دورهٔ بهبودی پس از پیوند لثه

با انجام کارهای زیر می‌توانید به بهبودی کمک کنید:

 • اجتناب از نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن در ناحیه درمان
 • با استفاده از یک دهان‌شویه مخصوص که تجمع پلاک را کنترل می‌کند
 • مصرف آنتی‌بیوتیک برای کاهش خطر عفونت
 • اجتناب از ورزش شدید
 • اجتناب از غذاهایی که خوردن آنها سخت است
 • خوردن غذاهای نرم و سرد مانند بستنی، پاستا، تخم مرغ، ماست و پنیر نرم
 • اجتناب از سیگار کشیدن

درد و ناراحتی تجربه شده توسط بیمار متفاوت خواهد بود. به‌عنوان‌مثال، اگر پریودنتیست از بافت بانک بافت استفاده می‌کند، فرد باید حداقل درد را تجربه کند. اگر بافت را از سقف دهان خارج کنند، ممکن است فرد برای چند روز احساس درد کند.

روند بهبودی معمولاً سریع است، 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا دهان به طور کامل بهبود یابد، اما ممکن است بیشتر طول بکشد. افراد می‌توانند مسکن‌های بدون نسخه یا داروهای تجویزی را برای کمک به مدیریت هر گونه ناراحتی مصرف کنند.

بعد از این عمل، دندان‌ها ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به معمول داشته باشند، به‌ویژه نسبت به غذاهای سرد و گرم، و ممکن است استفاده از خمیردندان یا دهان‌شویه‌های حساسیت‌زا برای افراد مفید باشد.

بیشتر افراد می‌توانند روز بعد به سر کار بازگردند.

یک فرد به احتمال زیاد پس از جراحی برای بررسی اینکه آیا روند بهبودی همان‌طور که باید پیشرفت می‌کند، یک قرار ملاقات بعدی با دندانپزشک خود تعیین می‌کند. دندانپزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم بخیه‌ها را بردارد. لثه‌ها نه تنها بعد از جراحی متفاوت به نظر می‌رسند، بلکه ممکن است احساس سفت شدن و سخت شدن نیز داشته باشید.

 پیوند لثه

آیا جراحی پیوند لثه عوارضی دارد؟

 • عوارض جراحی پیوند لثه کم و نادر است.
 • با این حال، ممکن است افراد تجربه کنند:
 • خونریزی لثه
 • لثه‌های متورم
 • دندان‌ها شل‌تر می‌شوند
 • دندان‌های حساس
 • فضاهای بین دندانی
 • عفونت

گاهی ممکن است بافت پیوند به خوبی به محل پیوند نچسبد. این بسیار نادر است، اما اگر این اتفاق بیفتد ممکن است فرد دوباره به جراحی نیاز داشته باشد.

برخی از افراد ظاهر لبخند خود را پس از جراحی پیوند لثه دوست ندارند. در این موارد، پریودنتیست ممکن است لثه‌ها را تغییر دهد تا به تغییر ظاهر لثه کمک کند.

عفونت پس از جراحی پیوند لثه

افرادی که پس از جراحی متوجه هر گونه علائمی می‌شوند که نشان دهنده عفونت لثه‌هایشان باشد، باید در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرند.

علائم عفونت عبارت‌اند از:

خونریزی که با وجود اعمال فشار گاز استریل بیش از 20 دقیقه ادامه دارد

درد، تورم و کبودی غیر منتظره

تب و چرک

آیا جراحی پیوند لثه لازم است؟

فردی که تصمیم می‌گیرد جراحی پیوند لثه انجام دهد باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

 

درمان‌های جایگزین: اگر تحلیل لثه شدید باشد، این ممکن است شامل کشیدن دندان باشد.

هزینه جراحی: اگر فردی صرفاً به دلایل زیبایی قصد جراحی داشته باشد، احتمالاً باید هزینه جراحی را خود بپردازد. و این شامل بیمه نمی‌شود.

خطرات عدم درمان: تحلیل لثه درمان نشده می‌تواند منجر به بیماری جدی لثه و در نهایت از دست دادن دندان شود. بیماری لثه همچنین می‌تواند باعث مشکلات دیگری مانند بیماری قلبی عروقی و دیابت شود. با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینات معمول، فرد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری لثه و ابتلای زودهنگام به آن را در صورت شروع پیشرفت کاهش دهد.

خلاصه

 • جراحی پیوند لثه روشی است که به ترمیم لثه‌های فرسوده، کمک به حفظ دندان‌ها و بهبود ظاهر لبخند افراد کمک می‌کند.
 • انواع مختلفی از جراحی پیوند لثه وجود دارد. همه روش‌های نسبتاً ساده با حداقل خطر هر گونه عارضه هستند.
 • ممکن است افراد پس از جراحی کمی ناراحتی را تجربه کنند، اما باید ظرف 2 هفته به طور کامل بهبود یابند.

مهم‌ترین عامل در مراقبت از پیوند لثه شما این است که بافت پیوند در حال بهبودی را مختل نکنید. تمام دستورالعمل‌های زیر با هدف بی حرکت نگه داشتن بافت پیوند در طول فعالیت‌های غذا خوردن و مسواک زدن عادی است. در طول این فرایند به هیچ وجه نباید سیگار بکشید.

بهبودی اولیه:

 • لطفاً در 2 روز اول با حداقل فعالیت راحت باشید. بهتر است با سرعتی کم راه بروید.
 • در 2 روز اول از نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید.
 • در 2 روز اول از طریق نی ننوشید یا ناحیه را شستشو ندهید.
 • رژیم غذایی مایع و خیلی نرم را داشته باشید. (از قاشق برای خوردن چیزهایی مانند سوپ، ماست، اسموتی، سس سیب، پوره سیب زمینی و غیره استفاده کنید.)
 • در ناحیه‌ای که پیوند لثه انجام شده مسواک نزنید. ما نمی‌خواهیم با ایجاد خطر و مزاحمت ناحیه بخیه‌ها را تهدید کنیم. شما می‌توانید تمام دندان‌های دیگر را به طور معمول مسواک بزنید.
 • ناحیه‌ای که پیوند گرفته شده ممکن است پس از؛ از بین رفتن داروی بی‌حسی کمی خونریزی کند. اگر این اتفاق افتاد، یک تکه گاز مرطوب بردارید و به مدت 15 دقیقه با انگشت شست خود فشار دهید. اگر خونریزی بیش از حد برای مدت طولانی رخ داد، لطفاً با مطب ما تماس بگیرید.
 • بخیه‌های کام قابل حل هستند و ممکن است در 48 ساعت اول پس از جراحی شروع به شل شدن کنند. بخیه‌های ناحیه‌ای که پیوند در آن قرار داده شده است، باید طی 10 روز برداشته شوند.
 • هر دارویی که برای شما تجویز شده است را مصرف کنید. داکسی‌سایکلین 100 میلی گرم 1 بار در روز به مدت 14 روز و برای تسکین درد ایبوپروفن 400 میلی گرم هر 6 ساعت.

درمان عمومی بعد از 2 روز تا 2 هفته:

 • در طی 2 هفته اول پس از اتمام عمل، هیچ ورزش سنگینی که ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، انجام ندهید. این شامل فعالیت‌هایی مانند دویدن، پیاده‌روی، پیاده‌روی سریع و ورزش و غیره است.
 • ممکن است مسواک زدن دندان‌ها را در ناحیه‌ای که پیوند قرار داده‌ایم شروع کنید، با این حال، فقط سطح گاز گرفتن دندان‌ها را مسواک بزنید. سمت جلو یا پشت را مسواک نزنید.
 • بهتر است از ۲ روز تا ۲ هفته یک رژیم غذایی متوسط تا نرم داشته باشید و در نواحی دیگر دور از محل پیوند بجوید. (از چنگال برای خوردن چیزهایی مانند ماهی، ماکارونی، گوشت چرخ کرده، سبزیجات نرم، برنج، تخم مرغ و غیره استفاده کنید)

مرحله بلوغ پس از 2 هفته تا 6 هفته:

مرحله بلوغ پس از 2 هفته تا 6 هفته:

 • می‌توانید مسواک زدن جلو و پشت دندان‌ها را در ناحیه پیوند شروع کنید، اما نباید با بافت لثه تماس داشت.
 • از خوردن غذاهای سفت، سخت یا ترد (چیپس، ذرت بو داده، آجیل، کارامل، استیک و غیره) در 6 هفته اول پس از جراحی خودداری کنید.
 • از داروهای ضد درد و یخ استفاده کنید

برای مدیریت تورم و درد ناشی از عمل از کمپرس یخ و داروهای ضد درد استفاده کنید. یخ باید در فواصل 20 دقیقه‌ای در 24 ساعت اول پس از جراحی پیوند لثه اعمال شود. از پریودنتیست خود بپرسید که آیا داروهای ضد التهابی بدون نسخه یا تجویزی برای شما بهتر است یا خیر.

از صحبت کردن بپرهیزید

صحبت کردن می‌تواند گاز را شل کند. در 2 تا 3 روز اول از صحبت کردن خودداری کنید مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

شما باید بتوانید فعالیت‌های سبک را از سر بگیرید و حتی بعد از 24 ساعت اول به سر کار بازگردید، اما از آنجایی که کمتر غذا می‌خورید و باید از صحبت کردن اجتناب کنید، بهتر است در صورت امکان حداقل سه روز در خانه بمانید

از بازی با پانسمان خودداری کنید

بسیاری از ما تمایل داریم بریدگی‌ها یا کبودی‌ها را به ویژه در دهانمان بررسی کنیم. مهم است که از انجام این کار خودداری کنید تا پانسمان بتواند از زخم محافظت کند و شروع به لخته شدن کند. بگذارید پانسمان کار خود را انجام دهد و سپس خود به خود بیفتد.

اگر خونریزی بیش از حد داشتید که پس از اعمال فشار خفیف به مدت 20 دقیقه فروکش نکرد، فوراً با پریودنتیست تماس بگیرید. یکی دیگر از روش‌های مفید این است که یک چای کیسه‌ای را روی زخم نگه دارید، زیرا اسیدهای تانیک موجود در چای باعث لخته شدن می‌شوند.

غذاهای نرم بخورید

برای یکی دو روز اول با یک رژیم غذایی مایع شروع کنید. سعی کنید  سوپ‌ها و اسموتی‌ها یا غذاهای خوب مخلوط شده در دمای اتاق بخورید تا از شوک گرما یا سرما جلوگیری کنید. هر غذای غیر مایع را به قطعات بسیار کوچک برش دهید.

در اینجا چند نمونه از غذاهای توصیه شده آورده شده است:

■ بلغور جو دوسر

■ ماهی نرم

■ سس سیب

■ تخم مرغ

■ ماست

■ بستنی

از خوردن میوه‌های سفت یا میوه‌هایی با دانه‌های ریز دوری کنید. دانه‌ها می‌توانند در پانسمان یا خود زخم قرار بگیرند و بهبودی شما را پیچیده کنند. نان تست، چیپس، کلوچه، آب نبات سفت یا چسبناک یا غذاهای مشابه نخورید.

بعد از جراحی پیوند لثه چه باید کرد؟

ما فهرستی از دستورالعمل‌های بعد از عمل را برای کسانی که اخیراً تحت عمل جراحی پیوند لثه قرار گرفته‌اند یا به دنبال انجام آن هستند، گردآوری کرده‌ایم. در این راهنما، اقداماتی را که پس از جراحی باید انجام دهیم، بیان می‌کنیم.

 • گاز را بلافاصله بعد از عمل به مدت 20 تا 30 دقیقه گاز بگیرید تا خونریزی متوقف شود. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، یک گاز دیگر بگذارید و 30 دقیقه دیگر گاز بگیرید. گاز را در صورت لزوم تعویض کنید.
 • اگر درمان تحت بی حسی کامل انجام شده باشد یا از داروهای ضداضطراب استفاده کرده‌اید، یک فرد مسئول باید شما را به خانه برساند و بقیه روز را تا بهبودی کامل از اثرات دارو همراهی کند.
 • اگر لب، زبان یا گونه شما بی حس است، لطفاً مراقب باشید که آن را گاز نگیرید.
 • استفاده از کمپرس یخ؛ می‌تواند به کاهش تورم و ناراحتی کمک کند.

بعد از 12 ساعت می‌توانید خیلی آرام با مسواک نرم مسواک بزنید و با دهان‌شویه دو بار در روز به مدت 2 دقیقه رقیق شده با آب به مدت 5 روز بشویید. اگر در روزهای بعد شما خونریزی، درد، تب یا تورم شدید رخ داد، لطفاً با شماره ما تماس بگیرید. تقریباً 6 تا 12 هفته پس از عمل، یک قرار بعد از عمل برای شما رزرو می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو مشاوره با ما تماس بگیرید.

اطلاعات نویسنده