پیوند استخوان

پیوند استخوان و استفاده از پودر استخوان از روش‌های مورد استفاده در حوزه سلامت دهان و دندان هستند. بسیاری از افراد ممکن است مشکلات دندانی را تجربه کنند و ممکن است مجبور شوند دندان‌های خود را بکشند. به خصوص با افزایش سن، افراد ممکن است بیشتر با این وضعیت مواجه شوند. در چنین حالتی، افراد می‌خواهند که درمان‌های خاصی مانند جراحی ایمپلنت را انجام دهند.

کاربردهای پیوند استخوان، در صورت لزوم می‌تواند در کنار جراحی ایمپلنت اعمال شود. اولین نکته‌ای که باید در مورد گرافت استخوانی بدانید این است که این روش درمانی برای آینده سلامت دهان و دندان شما فواید زیادی دارد. پیوند استخوان که برای جایگزینی استخوان از دست رفته و حمایت از رشد استخوان انجام می‌شود، یکی از پرکاربردترین روش‌های درمانی در این زمینه است.

دلایل پیوند استخوان در قم

پیوند استخوان چیست؟

پیوند استخوان یک روش درمانی بسیار پر کاربرد برای بسیاری از بیمارانی که می‌خواهند ایمپلنت دندان انجام دهند، می‌باشد. اگر دندان از دست رفته دارید، ممکن است برخی از تغییرات در زیر خط لثه شما به‌مرور زمان رخ دهد. به این معنی که اگر دندان خود از دست بدهید، محرک طبیعی رشد استخوان کارایی خود را از دست می‌دهند. یک سال پس از دست دادن دندان، عرض استخوان شما ممکن است حدود ۵۰ درصد کاهش یابد. از دست دادن استخوان بیشتر در طول زمان حجم استخوان فک را کاهش می‌دهد که باعث می‌شود شما فقط محدود به استفاده از پروتز دندان شوید. با این وجود، به لطف فرایند پیوند استخوان، می‌توانید به راحتی درمان ایمپلنت را انجام دهید.

برای پیوند استخوان می‌توان از مواد حیوانی و انسانی و همچنین مواد مصنوعی استفاده کرد. پودر استخوان با منشأ طبیعی مؤثرترین و مطمئن‌ترین راه برای افزایش حجم استخوان هستند.

متخصص پیوند استخوان در قم

انواع پیوند استخوان در قم

انواع پیوند استخوان در قم با توجه به شرایط بیمار و روشی که باید اعمال شود، تغییر می‌کند. دندان‌های ما با کمک ریشه در ساختار استخوان فک کاملاً محکم می‌شود. در حالی که استخوان فک اطراف ریشه دندان فضای امنی را برای دندان ها فراهم می کند، باعث می‌شود دندان‌ها ساختار و شکل طبیعی خود را نیز حفظ می‌کند. زمانی که دندان خود را از دست می‌دهید، استخوان فک که ریشه دندان در آن قرار دارد دچار اختلال می‌شود. استخوان فک که به‌مرور زمان نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد، نسبت به شرایط جدید ضعیف و نازک‌تر می‌شود. نازک شدن استخوان فک از انجام ایمپلنت‌های دندانی، یعنی کاشت دندان جلوگیری می‌کند.

جراحی که برای ایجاد ناحیه ای که بتوان ایمپلنت های دندانی را به راحتی در آن قرار داد انجام می‌شود، پیوند استخوان می‌نامند. گرافت استخوانی که در آن یک بافت استخوانی جدید از قسمت دیگر بدن گرفته می‌شود و در استخوان فک قرار می‌گیرد، به ایمپلنت دندانی اجازه می‌دهد تا با موفقیت بیشتری کاشته شود.

انواع پیوند استخوان که برای ایجاد استخوان در اندازه و کیفیت مناسب استفاده می‌شود به شرح زیر است:

پیوند استخوان در قم

گرافت های اتوژن ( پیوند استخوان اتوژن):

گرافت های اتوژن به بافتی گفته می‌شود که از استخوان های خود بیمار استفاده می‌شود. در این روش ناحیه ای که بیشتر ترجیح داده می‌شود، استفاده از استخوان فک خود بیمار برای پیوند است. علاوه بر این، می‌توان این بافت را از دنده ها ولگن البته در شرایط خاص از استخوان جمجمه گرفت.

پیوند استخوان با استفاده از بافت طبیعی حیوانات دیگر ( پیوند xenograft ):

بافت به دست آمده از حیوانات دیگر برای گرافت استخوانی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، برای پیوند xenograft می توان از استخوان گاو استفاده کرد.

7f6ffaa6bb0b408017b62254211691b5 112 s thumb

پیوندهای آلوژنیک:

پیوندهای آلوژنیک نامی است که به بافت های گرفته شده از شخص دیگری داده می‌شود.

جراحی پیوند استخوان دندان چگونه انجام می‌شود؟

در جراحی پیوند استخوان از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می شود. برای رسیدن به استخوان فک با ایجاد یک برش کوچک در لثه صورت می‌گیرد. در طول عمل مورد نظر، پزشک از استخوانی که از قسمت دیگری از بدن شما گرفته شده یا از یک ماده پیوندی مخصوص استفاده می‌کند تا ایمپلنت را در محل مورد نیاز قرار دهد. در برخی موارد، یک روش پیوند در مقیاس کوچک را می‌توان در درمان ایمپلنت دندان انجام داد.

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان قم

افرادی که پیوند استخوان انجام داده‌اند به چه نکاتی باید توجه کنند؟

افرادی که پیوند استخوان در قم انجام داده‌اند باید ابتدا به محافظت از ناحیه زخم توجه کنند. در ادامه روند بهبودی برخی موقعیت ها وجود دارد که نیاز به توجه دارند:

  • تا 2 ساعت پس از جراحی نباید غذا مصرف شود.
  • مکیدن و تف کردن در روز اول پیوند استخوان ممنوع است.
  • بعد از جراحی می توان از یخ سرد برای کمپرس و کاهش تورم استفاده کرد. می‌توانید طرز استفاده از کمپرس یخ را از پزشک خود یاد بگیرید.
  • داروهای توصیه شده توسط دندانپزشک باید به طور منظم استفاده شوند.
  • به منظور محافظت از مواد پیوندی زیر بخیه ها، باید مراقب بود که از هر گونه ضربه یا نیروی وارده به این ناحیه جلوگیری شود.
  • در 10 روز اول باید غذاهای نرم ترجیح داده شود و تا حد امکان از جویدن مواد غذایی در محل زخم اجتناب شود.
  • تا زمانی که دندانپزشک توصیه می کند، محل زخم را نباید مسواک زد و باید با آب نمک غرغره کرد.
اطلاعات نویسنده