پیوند لثه

اگر مشکلات لثه بر سلامتی و زیبایی شما تأثیر منفی داشته باشد ممکن است دندانپزشک پیوند لثه را توصیه کند. روش های مختلف پیوند لثه توسط پریودنتیست (متخصص بیماری های لثه در قم) انجام می‌شود.

پیوند لثه شامل قرار دادن مقدار مشخصی از بافت جدید در فضایی که بافت لثه کمی وجود دارد یا اصلا وجود ندارد، می باشد. این روش درمانی برای پوشاندن سطوح ریشه دندان نیز توصیه می شود. بافت مورد استفاده در این روش می‌تواند از منابع مختلفی باشد، اما معمولاً پس از بی‌حس شدن ناحیه برای راحتی شما، بافت لثه از ناحیه کام (سقف دهان) گرفته می‌شود. سپس با استفاده از نخ بخیه‌ای که ممکن است نازک‌تر از موی انسان باشد، بخیه زده می‌شود.

پس از اتمام فرآیند پیوند، بدن شما وارد فرآیند بهبودی می‌شود. در طی این مدت، رگ های خونی جدید رشد می کنند و به ادغام آن با بافت اطراف کمک می کنند. یک پیوند موفق می تواند مشکلاتی مانند حساسیت دندان و بیماری لثه را کاهش یا به طور کلی از بین ببرد و همچنین زیبایی لبخند شما را بهبود بخشد.

دلایل پیوند لثه

چگونه متوجه می شوید که نیاز به پیوند لثه دارید؟

بیشتر اوقات، شما می توانید به وضوح مشکل لثه را احساس کنید. ریشه های دندان در معرض دید می توانند دندان های شما را بسیار “بلند تر” نشان دهند و اغلب این قسمت دندان کمی تیره تر از رنگ طبیعی دندان به نظر می رسند. عقب نشینی لثه وضعیتی است که با افزایش سن ممکن است برای بیماران ایجاد شود. مشکلاتی که عقب نشینی لثه باعث آن می شود فقط جنبه زیبایی ندارند، بلکه سلامت دهان و دندان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر به هریک از این بیماری ها مبتلا باشید ، ممکن است پیوند لثه برای شما ضروری باشد.

بافت لثه سدی در داخل دهان شما ایجاد می کند که در برابر اثرات میکروبی ، جویدن و گاز گرفتن مقاومت می کند. لثه ممکن است به دلایل مختلفی شروع به جمع شدن و عقب نشینی کند. یکی از این دلایل آسیب دیدن لثه، بهداشت نا مناسب دهان و دندان است. این شامل مسواک زدن نامناسب و بیش از حد نیز می شود. قسمت‌های خارجی مانند پروتزهای متحرک یا حتی ناخن‌ها که روی لثه‌ها ساییده می‌شوند، می‌توانند به تحلیل لثه کمک کنند.

هنگامی که ریشه دندان محافظت بافت سالم لثه را از دست می دهد، نسبت به هوای سرد یا گرم حساس می شود و در هنگام مصرف بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها باعث ایجاد درد می شود. بدتر از آن، فقدان بافت لثه باعث می‌شود باکتری‌ها به ریشه‌ها نفوذ کنند و باعث پوسیدگی شوند.  ضربه‌های جزئی می تواند باعث تحلیل لثه می‌شوند. در هر یک از این موارد، نتیجه نهایی می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. بنابراین، درمان تحلیل لثه با استفاده از پیوند لثه اهمیت بسیار زیادی دارد.

gum grafts 1920x960 1

آماده سازی قبل از پیوند لثه

زمانی که بیمار و پزشک تصمیم به انجام عمل پیوند لثه می‌گیرند، قبل از این عمل باید اقداماتی انجام شود. ابتدا باید بهداشت دهان و دندان را به حداکثر برسانید، در صورت نیاز پلاک باکتریایی باید برداشته شود و جرمگیری انجام شود. پس از اینکه مشخص شد بیمار می تواند بهداشت دهان و دندان را کملا رعایت کند، می توان پیوند لثه را انجام داد.

درمان تحلیل لثه با استفاده از پیوند لثه

پس از معاینه و ارزیابی کامل دندان ها، لثه ها و سلامت عمومی بیمار، ممکن است پیوند لثه توصیه شود. بافت مورد استفاده در پیوند لثه را می توان از ناحیه کام خود بیمار به دست آورد یا می توان از مواد مصنوعی و یا بافت اهدایی استفاده کرد.

جراحی پیوند لثه در قم

چندین روش مختلف برای پیوند لثه وجود دارد. به عنوان مثال، اگر هنگام صحبت یا لبخند، بافت لثه داخل دهان خود را از دست داده اید، می توان بافت لثه را برای جلوگیری از تحلیل بیشتر ترمیم کرد. این روش پیوند لثه آزاد نامیده می شود (به دلیل جدا شدن بافت از جریان خون) و حدود 45 دقیقه طول می کشد تا انجام شود. این روش پیوند درصد موفقیت بسیار بالایی دارد. اگر هدف پوشاندن سطوح ریشه باشد، فرآیند پیچیده‌تر می‌شود و ممکن است جراحی طولانی‌تر شود.

عقب نشینی لثه و پیوند لثه

روش‌های پیوند معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند و عموماً بدون درد هستند. حتی اگر بافت پیوندی از کام شما برداشته شود، پس از جراحی ناراحتی کمی خواهید داشت، زیرا این ناحیه معمولاً با یک آرام بخش و مایع پوشانده شده است. خوشبختانه، میزان درد را می توان با داروهای ضد التهاب و مسکن تسکین داد. یک رژیم غذایی سبک برای حدود یک هفته به بافت ها اجازه می دهد تا به طور کامل بهبود یابند.

پیوند لثه قبل از ایمپلنت دندان

حفظ سلامت لثه ها پس از پیوند لثه در قم

پس از پیوند لثه، رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهمتر است. رعایت بهداشت دهان و دندان به جلوگیری از ایجاد مشکلات لثه در آینده کمک می کند. شما باید مسواک زدن مناسب با خمیر دندان حاوی فلوراید، نخ دندان کشیدن روزانه، رژیم غذایی سالم و معاینات منظم دندانپزشکی را به یک عادت تبدیل کنید. حفظ سلامت لثه ها کلید حفظ زیبایی لبخند شما است.

اطلاعات نویسنده