جراحی پریودنتال

جراحی پریودنتال روش درمانی است که برای بازگرداندن زیبایی و عملکرد دندان ها، لثه ها و استخوان های آسیب دیده به دلیل بیماری شدید لثه و پریودنتال استفاده می شود. متخصص پریودنتیست به شما کمک می کند تا علائم این بیماری را شناسایی کنید و در تمامی مراحل درمانی شما را همراهی خواهد کرد. جراحی پریودنتال روش های درمانی مختلفی را ارائه می دهد و بهترین روش درمانی برای شما به عوامل مختلفی از جمله روند جراحی و بودجه شما بستگی دارد.

بیماری های لثه مانند التهاب لثه و پریودنتیت ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. جراحی پریودنتال می تواند بیماری های مختلفی مانند التهاب لثه و پریودنتال را درمان کند.

ژنژیویت یا التهاب لثه نوعی بیماری خفیف لثه است که می تواند باعث تغییر رنگ، تورم و خونریزی لثه شود. در اکثر بیماران، علائم التهاب لثه به دلیل بهداشت نامناسب دهان، پلاک و تارتار مشاهده می شود.

پریودنتیت

پریودنتیت شکل شدیدتری از بیماری لثه است که در آن التهاب لثه پیشرفت کرده و منجر به صدماتی می شود که استخوان و بافت لثه را از بین می برد. در طول این بیماری، لثه ها شروع به جدا شدن از دندان ها می کنند. این باعث ایجاد فضایی به نام پاکت می شود که به نوبه خود منجر به عفونت می شود. با پیشرفت این بیماری از دست دادن دندان و آسیب استخوانی غیرقابل اجتناب است.

جراحی پریودنتال

اگر نشانه‌هایی از بیماری لثه دارید یا بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکرده‌اید (این شامل نادیده گرفتن معاینات دندان‌پزشکی نیز می‌شود)، بسیار اهمیت دارد که دندان‌ و لثه‌های خود را توسط دندانپزشک معاینه کنید. عفونت لثه نوعی بیماری است که به پیشرفت خود ادامه می دهد و نباید نادیده گرفته شود.

برخی از علائم این بیماری برای سال‌ها خود را نشان نمی دهند، بنابراین مراجعه منظم به دندانپزشکی بسیار مهم است تا دندانپزشک بتواند علائم پریودنتیت یا عوامل بیماری لثه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. تکنیک های نوآورانه و فن آوری مدرن باعث می شود که جراحی پریودنتال تاثیرگذاری بسیار زیادی داشته باشد و ناراحتی کمی ایجاد کند.

جراحی پریودنتال کمک می کند تا سلامت دهان و دندان شما به مسیر سلامتی بازگردد.

عفونت شدید زیر خط لثه می تواند منجر به ایجاد مشکلات مقابل شود:

 1. عقب نشینی لثه
 2. آسیب لثه
 3. خونریزی لثه
 4. احساس درد و ناراحتی در لثه
 5. لق شدن دندان ها
 6. از دست دادن دندان
 7. از دست دادن استخوان
 8. سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی و سکته مغزی
مطالعه بیشتر  بریج دندان

جراحی پریودنتال یک درمان پیشرفته است که اغلب برای موارد شدید بیماری پریودنتال تجویز می شود. جراحی پریودنتال شامل چندین روش پیچیده می شود. سه روش اصلی جراحی پریودنتال عبارتند از: جراحی فلپ لثه، جراحی موکوژنژیوال و جراحی استخوانی.

جراحی فلپ لثه

 1. جراحی فلپ لثه

اولین نوع جراحی پریودنتال، جراحی فلپ لثه است که اکثر بیماران آن را به عنوان جراحی لیفت لثه می شناسند. جراحی لیفت لثه به منظور بهبود زیبایی و ظاهر لبخند مورد استفاده قرار می گیرد.

با جراحی لثه، بافت لثه مجدداً کانتور می شود تا فاصله لثه و دیواره پاکت پریودنتال را از بین ببریم. از طرف دیگر، ژنژیوکتومی برای کانتور کردن مجدد لثه که شکل طبیعی خود را از دست داده است انجام می شود. این جراحی نه تنها شامل برداشتن بافت لثه بیمار، بلکه شامل برداشتن کل بافت لثه نیز می شود. ما اغلب این روش را برای اصلاح لبخند لثه ای، برداشتن بافت اضافی از لثه بزرگ (به عنوان مثال هیپرپلازی لثه)، یا افزایش طول تاج دندان انجام می دهیم.

 1. جراحی موکوژنژیوال

جراحی موکوژنژیوال یک نوع پیچیده تر از جراحی پریودنتال است. دندانپزشکان معمولاً از این نوع جراحی برای بیماری لثه پیشرفته پریودنتال استفاده می کنند، به ویژه زمانی که سطوح ریشه نیاز به پوشش دارند. ما همچنین این روش را برای بیمارانی که تمایل به استفاده از پروتز متحرک دارند، توصیه می کنیم. جراحی موکوژنژیوال را عمدتاً برای عمیق کردن دهلیز دهان توصیه می کنیم. دهلیز دهان فضایی است که توسط لب ، گونه و دندان ها احاطه شده است. افزایش عمق دهلیزی دهان به بهبود احتباس دندان مصنوعی کمک می کند. عمیق کردن دهلیز دهان از جابجایی پروتز جلوگیری می کند.

 1. جراحی استخوان

جراحی استخوان، مانند جراحی موکوژنژیوال، برای درمان بیماری پریودنتال پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی این جراحی بر مدیریت آسیب ناشی از بیماری پریودنتال تمرکز دارد. جراحی استخوان، شامل بازسازی بافت استخوان، به ویژه تغییر شکل یا بازیابی شکل ایده آل آن است.

مطالعه بیشتر  درمان جراحی با لیزر در قم

جراحی استخوان نیز دارای انواع مختلفی مانند، روش‌های تغییر شکل و برش استخوان و روش‌های تحریک استخوان می شود. روش‌های تغییر شکل استخوان شامل استئوتومی و استکتومی، اصلاح نقایص استخوانی و ایجاد خطوط طبیعی استخوان می شود. استئوتومی بدون نیاز به برداشتن استخوان تغییر شکل را روی استخوان انجام می دهد. استکتومی نیاز به برش قسمتی از استخوان فک دارد.

جراحی تحریک استخوان شامل پیوند استخوان و روش های گرافت است. این روش درمانی به تحریک فرآیند بهبود طبیعی بدن برای ترمیم نقایص استخوانی کمک می کنند.

جایگزین جراحی پریودنتال: تکنیک جراحی چائو پین هول

جایگزین جراحی پریودنتال: تکنیک جراحی چائو پین هول

اگر لثه های شما فقط دچار عقب نشینی شده است رفته است، علاوه بر جراحی پریودنتال ، روش های درمانی دیگری نیز در اختیار دارید.  ما یک روش جراحی جایگزین به نام تکنیک جراحی چائو پین هول را پیشنهاد می کنیم. این تکنیک منحصر به فرد یک روش جایگزین برای پیوند استخوان ، بافت لثه و کاهش فاصله بین دندان و لثه ها است.

این روش نسبت به جراحی پریودنتال مقدار برش کمتری روی لثه ایجاد می کند. تکنیک جراحی چائو پین هول از یک سوزن کوچک برای ایجاد یک سوراخ کوچک و یک ابزار ویژه برای حرکت بافت لثه استفاده می کند. این روش درمانی نتایجی مشابه پیوند لثه را به همراه دارد. تکنیک جراحی چائو پین هول بدون نیاز به بخیه زدن، روند بهبودی کوتاه مدت و بدون دردی دارد.

آیا هر کسی میتوانند کاندید جراحی پریودنتال باشند؟

دندانپزشکان معمولاً فقط در صورت بیماری شدید پریودنتال جراحی لثه را توصیه می کنند. با توجه به این نکته هر بیمار دهان و دندان نیاز به جراحی پریودنتال ندارد. باید به این نکته توجه داشته باشید:

اولویت اصلی در درمان این بیماری، از بین بردن عفونت لثه است و شما باید مراقبت های پیشگیرانه را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

هر مورد جراحی پریودنتال منحصر به فرد است، بنابراین مرحله اول این است که توسط دندانپزشک یا پریودنتیست خود معاینه شوید.  همچنین اکثر بیماری های لثه در صورت تشخیص زودهنگام بدون جراحی قابل درمان هستند.

مطالعه بیشتر  خطر رد ایمپلنت توسط بدن

علائم رایجی که بیماران ممکن است به جراحی پریودنتال نیاز داشته باشند شامل علائم زیر می شود:

 1. عقب نشینی لثه
 2. لبخند لثه ای
 3. لثه های متورم و یا خونریزی
 4. فاصله عمیق بین دندان ها و لثه ها
 5. لق شدن دندان ها
 6. درد هنگام جویدن
 7. بوی بد دهان

انجام جراحی پریودنتال به بازگرداندن سلامت لثه ها کمک می کند و از انتشار عفونت به سایر قسمت های بدن جلوگیری می کند. درصورت عدم درمان بیماری لثه، این بیماری می تواند منجر به عواقب شدیدی برای سلامتی شود. پیگیری شرایط  این بیماری و رعایت بهداشت دهان ودندان برای بیماران قلبی ، دیابتی و خاص به شدت توصیه می شود، زیرا این دسته از بیماران به شدت تحت تاثیر عوامل عفونی این بیماری قرار می گیرند.

آیا جراحی پریودنتال ضروری است؟

آیا جراحی پریودنتال ضروری است؟

هنگامی که بیماری لثه به مراحل پیشرفته و غیرقابل بازگشت می رسد، جراحی پریودنتال ضروری است. بیماری پریودنتال برگشت ناپذیر است و به راحتی نمی توان آن را کنترل کرد. همانطور که اطلاع دارید، آسیب دیدن بافت لثه و تحلیل استخوان فک به خودی خود نمی تواند بازسازی شود. با توجه به این شرایط بیماری لثه باید به سرعت تشخیص داده شود و درمان شود. گزینه های درمانی بیماری لثه در مراحل اولیه، کم هزینه و راحت تر هستند.

انتخاب نوع جراحی پریودنتال به میزان آسیب بیمار بستگی دارد. در موارد پیشرفته بیماری پریودنتال، کشیدن دندان اجتناب ناپذیر است و ممکن است برای جایگزینی دندان از دست رفته نیاز به ایمپلنت دندان نیز داشته باشیم. متناسب با مقدار استخوان فک آسیب دیده، ممکن است برای حمایت از ایمپلنت، پیوند استخوان مورد استفاده قرار گیرد.

روش های جراحی پریودنتال

روش های جراحی پریودنتال

 

 1. افزایش طول تاج دندان برای برداشتن لثه یا برش بافت استخوان روی دندان
 2. پیوند لثه برای کاهش عقب نشینی لثه و محافظت از دندان در برابر آسیب های خارجی
 3. پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان یا تثبیت مجدد دندان
 4. پیوند لثه برای بازسازی بافت لثه در اطراف دندان که دچار عقب نشینی شدید لثه شده است
 5. پروتئین مورفوژنیک استخوان BMP برای کمک به تحریک بدن برای آغاز روند استخوان سازی مجدد
 6. جراحی فلپ برای جدا کردن موقت دندان از لثه و تمیز کردن ریشه دندان آسیب دیده

 

اطلاعات نویسنده