جراحی ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی ابزارهای دندانپزشکی هستند که از طریق جراحی در فک کاشته می‌شوند تا توانایی جویدن یا ظاهر فرد را بازیابی کنند. هنگامی که دندانی به دلیل آسیب یا بیماری از دست می‌رود، فرد می‌تواند عوارضی مانند ازدست‌دادن سریع استخوان، گفتار ناقص یا تغییر در الگوهای جویدن را تجربه کند که منجر به ناراحتی می‌شود. جایگزینی دندان ازدست‌رفته با جراحی ایمپلنت دندان می‌تواند به طور قابل‌توجهی کیفیت زندگی و سلامت بیمار را بهبود بخشد.

سیستم‌های ایمپلنت دندانی شامل بدنه ایمپلنت دندان و اباتمنت ایمپلنت دندانی می شود و ممکن است شامل یک پیچ ثابت‌کننده اباتمنت نیز باشد. بدنه ایمپلنت دندان با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرد. اباتمنت معمولاً توسط پیچ فیکساتور به بدنه ایمپلنت متصل می‌شود و از طریق لثه به داخل دهان امتداد می‌یابد تا از دندان مصنوعی متصل شده حمایت کند.

ایمپلنت مورداستفاده در جراحی ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی ساخته شده از فلز تیتانیوم است که برای جایگزینی ریشه دندان طبیعی به استخوان فک وارد می‌شود. در این مرحله یک دندان مصنوعی به ایمپلنت متصل می‌شود. ایمپلنت به‌عنوان یک لنگر برای نگه‌داشتن دندان جایگزین عمل می‌کند.

جراحی ایمپلنت دندان توسط چه کسانی انجام می‌گیرد؟

جراحی ایمپلنت دندان توسط چه کسانی انجام می‌گیرد؟

اگر تصمیم به کاشت ایمپلنت دندان گرفته‌اید، دندانپزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص ایمپلنت دندان ارجاع دهد که آموزش‌های بیشتری در این زمینه دارد. متخصصانی که جراحی ایمپلنت را انجام می‌دهند، جراح فک و صورت هستند که به آنها جراح دهان نیز گفته می‌شود. دندانپزشکانی که روکش، بریج و دندان مصنوعی را روی ایمپلنت قرار می‌دهند، متخصص پروتز دندان هستند.

جراحی ایمپلنت دندان روی چه کسانی انجام می‌گیرد؟

اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید، لثه‌های سالمی دارید و استخوان کافی در فک برای نگه‌داشتن ایمپلنت دارید، ایمپلنت دندان ممکن است برای شما مناسب باشد. اگر استخوان فک شما کوچک شده است یا به طور طبیعی رشد نکرده است، ممکن است بتوانید پیوند استخوان را انجام دهید. پیوند استخوان راهی برای افزودن استخوان جدید به استخوان فک شماست. دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی به شما می‌گوید که آیا می‌توان پیوند استخوان را انجام داد یا خیر.

نحوه انجام جراحی ایمپلنت دندان

دندانپزشک یا متخصص شما به‌دقت دهان شما را معاینه می‌کند و از سر، فک و دندان‌های شما رادیوگرافی می‌گیرد تا متوجه شود آیا ایمپلنت‌های دندانی برای شما مناسب هستند یا خیر.

در مرحله اول جراحی، دندانپزشک یا متخصص شما یک ایمپلنت دندانی را در استخوان فک شما در زیر بافت لثه قرار می‌دهد. سپس بافت لثه بخیه زده می‌شود. با بهبودی بافت، ایمپلنت با استخوان پیوند می‌یابد و به لثه می‌چسبد. لثه ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بهبود یابد.

در مرحله دوم جراحی و پس از بهبود بافت، دندانپزشک یا متخصص شما یک اباتمنت را به ایمپلنت متصل می‌کند. اباتمنت پستی است که دندان جایگزین را به ایمپلنت متصل می‌کند. در برخی موارد، مرحله اول و دوم جراحی ایمپلنت ممکن است در یک مرحله انجام شود.

مطالعه بیشتر  قیمت ایمپلنت دیجیتال: درک قیمت فناوری دندانپزشکی انقلابی

یک دندان جایگزین مصنوعی ساخته می‌شود و دندانپزشک یا متخصص شما آن را به اباتمنت می‌چسباند. ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا دندان جایگزین به‌درستی روی اباتمنت قرار گیرد.

هنگامی که چندین دندان یا همه دندان‌های خود را جایگزین می‌کنید، یک بریج ثابت به ایمپلنت‌های دندانی شما متصل می‌شود. بریج یک روش درمانی است که یک یا چند دندان ازدست‌رفته را با پوشاندن ناحیه‌ای که دندان ندارد جایگزین می‌کند. بریج توسط ایمپلنت‌های دندانی در هر طرف دندان یا دندان ازدست‌رفته محکم در جای خود ثابت می‌شود.

مراحل جراحی ایمپلنت دندان به شرح زیر است:

1- ایمپلنت دندانی در استخوان فک قرار می‌گیرد

2- یک اباتمنت به ایمپلنت متصل می‌شود.

3- اباتمنت دندان مصنوعی را به ایمپلنت متصل می‌کند

قراردادن صحیح دندان مصنوعی ممکن است چندین جلسه طول بکشد

یک بریج ثابت برای جایگزینی یک یا چند دندان به ایمپلنت‌ دندانی متصل می‌شود.

مراقبت از ایمپلنت

مراقبت از ایمپلنت

ازآنجایی‌که ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک قرار می‌گیرند، دندان‌های جایگزین مصنوعی متصل به ایمپلنت‌ها بسیار شبیه دندان‌های طبیعی هستند. مانند دندان‌های طبیعی، ایمپلنت‌ها نیز باید با استفاده از مسواک و نخ دندان تمیز شوند. دندانپزشک شما روش تمیزکردن مناسب ایمپلنت‌ها را به شما آموزش می‌دهد. معاینات منظم دندانپزشکی بسیار مهم است تا دندانپزشک شما بتواند مطمئن شود که بایت شما درست است و ایمپلنت شما شل نیست.

موارد دیگری که لازم است در مورد جراحی ایمپلنت دندان بدانید:

ممکن است چندین بار به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی خود مراجعه کنید تا این فرایند انجام شود. معاینات دیگری نیز در طول سال برنامه‌ریزی می‌شود تا دندانپزشک شما مطمئن شود که ایمپلنت شما دچار مشکل نشده است. شما باید به‌خوبی از ایمپلنت‌های خود مراقبت کنید.

جراحی ایمپلنت دندان ممکن است بیش از سایر انواع دندان‌های جایگزین هزینه داشته باشد؛ اما در بیشتر موارد شما یکبار و به طور دائمی هزینه می‌کنید، برخلاف سایر روش‌های جایگزینی دندان.

اگرچه نادر است، اما عوارض احتمالی ناشی از جراحی ایمپلنت دندان شامل خونریزی، عفونت، بی‌حسی یا آسیب به عضلات مجاور یا حفره سینوس است. در برخی موارد، ایمپلنت ممکن است موفقیت‌آمیز نباشد؛ زیرا به استخوان چسبیده است.

جراحی ایمپلنت دندان چقدر زمان بر است؟

جراحی ایمپلنت دندان چقدر زمان بر است؟

جراحی ایمپلنت دندان یک روش فوری نیست. مراحل متعددی وجود دارد که اکثر آنها قبل از مرحله بعدی نیاز به بهبود دارند. این بدان معنی است که کل فرایند می‌تواند از پنج ماه تا کمی بیش از یک سال طول بکشد. بهترین راه برای تشخیص طول زمان جراحی ایمپلنت دندان شما، مشورت با دندانپزشک است. بااین‌حال، به‌طورکلی، جراحی ایمپلنت دندان فرایندی است که مستلزم زمان است.

1. برای مشاوره با دندانپزشک خود برنامه‌ریزی کنید

هنگامی که تصمیم به جراحی ایمپلنت دندانی برای جایگزینی دندان (دندان‌های) ازدست‌رفته یا آسیب‌دیده خود گرفتید، یک مشاوره اولیه با دندانپزشک، متخصص پروتز یا جراح دهان خود خواهید داشت. اولین چیزی که در مورد آن صحبت خواهید کرد این است که به چه نوع ایمپلنت دندانی نیاز دارید. انتخاب‌ها عبارت‌اند از:

مطالعه بیشتر  دلایل اصلی ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت‌های اندوستال:

 این ایمپلنت‌ها مستقیماً در استخوان فک شما کاشته می‌شوند. پس از بهبود بافت اطراف ایمپلنت، باید ویزیت‌های بعدی را برای اتصال یک پست به ایمپلنت برنامه‌ریزی کنید، قبل از اینکه در نهایت دندان مصنوعی را به پایه وصل کنید.

ایمپلنت‌های زیر پریوستئال:

این ایمپلنت‌ها پایه‌های فلزی هستند که روی استخوان فک شما نصب می‌شوند. در طول فرایند بهبودی، فریم با استخوان فک ترکیب می‌شود و پس از آن دندان‌های مصنوعی به پایه‌ها متصل می‌شوند.

علاوه بر این، دندانپزشک شما تعیین خواهد کرد که آیا استخوان فک شما به‌اندازه کافی قوی است که بتواند ایمپلنت را تحمل کند. اگرنه، گزینه‌های پیوند استخوان موردبحث قرار خواهد گرفت.

 

2. کشیدن دندان آسیب‌دیده

اگر می‌خواهید به‌وسیله جراحی ایمپلنت دندان دندانی را جایگزین کنید که ترک‌خورده یا آسیب‌دیده است و قابل ترمیم نیست، باید آن دندان را بکشید.

3. پیوند استخوان برای ایمپلنت‌های دندانی

اگر استخوان فک موجود شما به‌اندازه کافی قوی نیست یا مقدار استخوان موردنیاز برای نگه‌داشتن ایمپلنت را ندارد، دندانپزشک شما پودر استخوان برای آماده‌شدن برای ایمپلنت به فک شما اضافه می‌کند. گاهی اوقات می‌توان به‌جای آن از پیوند استخوان استفاده کرد. هنگامی که پیوند استخوان انجام شد، چهار ماه تا یک سال طول می‌کشد تا بهبود یابد و برای قراردادن ایمپلنت آماده شود و در برخی موارد، اگر فقط به پیوند استخوان جزئی نیاز دارید، می‌توان این عمل را هم‌زمان با جراحی ایمپلنت انجام داد.

4. کاشت ایمپلنت دندان

پس از کشیدن دندان و التیام پیوند استخوان لازم دندانپزشک شما ایمپلنت را با برش در لثه و سپس سوراخ‌کردن استخوان فک در جای خود قرار می‌دهد. این میله تیتانیوم به‌عنوان ریشه دندان عمل می‌کند و در زیرخط لثه کاشته می‌شود. به‌طورکلی، چهارتا هفت ماه طول می‌کشد تا ایمپلنت به‌درستی با استخوان فک‌ جوش بخورد.

6. اباتمنت و قراردادن تاج موقت

اباتمنت روی ایمپلنت پیچ می‌شود و سپس یک تاج موقت در بالای آن قرار می‌گیرد. این تاج موقت حدود چهارتا شش هفته در جای خود باقی می‌ماند و به لثه‌ها اجازه می‌دهد به‌درستی بهبود یابند.

7. قراردادن تاج دائمی

در حالی که تاج موقت روی ایمپلنت خود دارید، تاج دائمی ساخته می‌شود. ساخت تاج دائمی ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد. تاج‌هایی که توسط سیمان در جای خود نگه داشته می‌شوند ممکن است ظاهر بهتری داشته باشند؛ زیرا هیچ سوراخ پیچی در روکش وجود ندارد که دیده شود. بااین‌حال، تاج‌هایی که توسط یک پیچ در جای خود نگه داشته می‌شوند، درصورتی‌که دندانپزشک شما نیاز به رسیدن به ایمپلنت یا بافت اطراف ایمپلنت داشته باشد، راحت‌تر می‌تواند آن را جدا کند.

در حالی که کل پروسه جراحی ایمپلنت دندان زمان بر است، هر یک از مراحل قابل مدیریت است. پس از عمل، ممکن است کمی تورم و درد در اطراف فک تجربه کنید، اما به‌احتمال زیاد، ناراحتی کمی داشته باشید.

البته شرایط هر بیمار متفاوت است و شیوه درمان هر دندانپزشک ممکن است کمی متفاوت باشد. صرف‌نظر از این، هرچه بیشتر بدانید که چه چیزی باید انتظار داشته باشید، برنامه‌ریزی برای این روش آسان‌تر خواهد بود و موفق‌ترین تجربه را با کمترین سورپرایز خواهید داشت.

مطالعه بیشتر  5 نکته که نمی‌خواهند در مورد بیماری پریودنتال بدانید

توصیه‌هایی برای بیماران

توصیه‌هایی برای بیماران

قبل از تصمیم به جراحی ایمپلنت دندان، با دندانپزشک خود در مورد مزایا و خطرات احتمالی و اینکه آیا کاندیدای این روش هستید یا خیر صحبت کنید.

مواردی که باید در نظر بگیرید:

سلامت کلی شما عامل مهمی در تعیین اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید، مدت‌زمان بهبودی آن و مدت زمانی که ایمپلنت ممکن است در جای خود بماند، است.

از دندانپزشک خود بپرسید که چه مارک و مدلی از سیستم ایمپلنت دندان استفاده می‌شود و این اطلاعات را برای سوابق خود نگه دارید.

سیگار ممکن است روند بهبودی را تحت‌تأثیر قرار دهد و موفقیت طولانی‌مدت ایمپلنت را کاهش دهد.

روند بهبودی ایمپلنت ممکن است چندین ماه یا بیشتر طول بکشد، در این مدت شما معمولاً یک اباتمنت موقت به‌جای دندان دارید.

پس از جراحی ایمپلنت دندان:

 

دستورالعمل‌های بهداشت دهان و دندان را که توسط متخصص دندانپزشکی به شما داده شده است را بادقت دنبال کنید. تمیزکردن منظم ایمپلنت و دندان‌های اطراف برای موفقیت طولانی مدت ایمپلنت بسیار مهم است. ویزیت‌های منظم را با ارائه‌دهنده دندانپزشک خود برنامه‌ریزی کنید. اگر ایمپلنت شما شل یا دردناک است، فوراً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

مزایا و خطرات جراحی ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند به طور قابل‌توجهی کیفیت زندگی و سلامت فردی که به آن نیاز دارند را بهبود بخشند. بااین‌حال، گاهی اوقات ممکن است عوارضی رخ دهد. عوارض ممکن است به‌زودی پس از کاشت ایمپلنت دندان یا خیلی دیرتر رخ دهد. برخی از عوارض منجر به شکست ایمپلنت می‌شود (معمولاً به‌عنوان شلی یا ازدست‌دادن ایمپلنت تعریف می‌شود). شکست ایمپلنت می‌تواند منجر به نیاز به روش جراحی دیگری برای تعمیر یا جایگزینی سیستم ایمپلنت شود.

 

مزایای جراحی ایمپلنت دندان:

 • توانایی جویدن را بازیابی می‌کند
 • ظاهر فرد را بازیابی می‌کند
 • به جلوگیری از کوچک‌شدن استخوان فک به دلیل ازدست‌دادن استخوان کمک می‌کند
 • سلامت استخوان و لثه‌های اطراف را حفظ می‌کند
 • به ثابت نگه‌داشتن دندان‌های مجاور کمک می‌کند
 • کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد

خطرات مرتبط با سیستم ایمپلنت دندان:

 • آسیب به دندان‌های طبیعی اطراف در هنگام کاشت ایمپلنت
 • آسیب به بافت‌های اطراف در حین جراحی، مانند سوراخ شدن سینوس
 • آسیب حین جراحی (به‌عنوان‌مثال، شکستگی استخوان فک اطراف)
 • احساس لق شدن یا پیچ‌خوردگی دندان در محل ناشی از شل‌شدن پیچ اباتمنت

شکست ایمپلنت (شلی ایمپلنت)

 1. به دلیل عفونت سیستمیک که ممکن است در بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده بیشتر باشد
 2. به دلیل عفونت موضعی در استخوان و لثه که از بدن ایمپلنت حمایت می‌کند
 3. به دلیل تأخیر در بهبودی، که ممکن است در بیماران سیگاری بیشتر باشد
 4. مشکل در تمیزکردن لثه‌های اطراف ایمپلنت و در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 5. بیماری پریودنتال درمان نشده
 6. بی‌حسی پس از جراحی به دلیل برخورد یا آسیب عصبی

فراموش نکنید که:

همیشه قبل از هرگونه روش تصویربرداری (MRI) یا اشعه ایکس به تکنسین‌های تصویربرداری اطلاع دهید که ایمپلنت دندانی دارید ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند این تصاویر را مخدوش کنند یا در آن اختلال ایجاد کنند.

 

اطلاعات نویسنده