جراحی ایمپلنت چیست و چه کاربردی دارد؟

جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی ابزارهای دندانپزشکی هستند که از طریق جراحی در فک کاشته می‌شوند تا توانایی جویدن یا ظاهر فرد را بازیابی کنند. هنگامی که دندانی به دلیل آسیب یا بیماری از دست می‌رود، فرد می‌تواند عوارضی مانند ازدست‌دادن سریع استخوان، گفتار ناقص یا تغییر در الگوهای جویدن را تجربه کند که منجر به ناراحتی می‌شود. جایگزینی دندان ازدست‌رفته با جراحی ایمپلنت دندان می‌تواند به طور قابل‌توجهی کیفیت زندگی و سلامت بیمار را بهبود بخشد.

سیستم‌های ایمپلنت دندانی شامل بدنه ایمپلنت دندان و اباتمنت ایمپلنت دندانی می شود و ممکن است شامل یک پیچ ثابت‌کننده اباتمنت نیز باشد. بدنه ایمپلنت دندان با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرد. اباتمنت معمولاً توسط پیچ فیکساتور به بدنه ایمپلنت متصل می‌شود و از طریق لثه به داخل دهان امتداد می‌یابد تا از دندان مصنوعی متصل شده حمایت کند.

ایمپلنت مورداستفاده در جراحی ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی ساخته شده از فلز تیتانیوم است که برای جایگزینی ریشه دندان طبیعی به استخوان فک وارد می‌شود. در این مرحله یک دندان مصنوعی به ایمپلنت متصل می‌شود. ایمپلنت به‌عنوان یک لنگر برای نگه‌داشتن دندان جایگزین عمل می‌کند.

جراحی ایمپلنت دندان توسط چه کسانی انجام می‌گیرد؟

 

اجزای ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان معمولاً از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

 • فیکسچر ایمپلنت که با جراحی در استخوان فک قرار می گیرد و به عنوان یک ریشه دندان مصنوعی عمل می کند.
 • اباتمنت که فیکسچر ایمپلنت را به دندان مصنوعی یا روکش  متصل می کند.
 • دندان یا روکش  مصنوعی که به صورت سفارشی و متناسب با رنگ، شکل و اندازه دندان های طبیعی بیمار ساخته می شود.

جراحی ایمپلنت دندان توسط چه کسانی انجام می‌گیرد؟

اگر تصمیم به کاشت ایمپلنت دندان گرفته‌اید، دندانپزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص ایمپلنت دندان ارجاع دهد که آموزش‌های بیشتری در این زمینه دارد. متخصصانی که جراحی ایمپلنت را انجام می‌دهند، جراح فک و صورت هستند که به آنها جراح دهان نیز گفته می‌شود. دندانپزشکانی که روکش، بریج و دندان مصنوعی را روی ایمپلنت قرار می‌دهند، متخصص پروتز دندان هستند.

مراحل قبل از ایمپلنت دندان

قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان، معمولاً چندین مرحله درگیر است:

مشاوره و معاینه: این فرآیند با مشاوره و معاینه کامل توسط متخصص دندانپزشکی آغاز می شود. در طول این مرحله، دندانپزشک سلامت دهان و دندان بیمار را ارزیابی می کند، قالب دندان را می گیرد و ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری (مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن) را برای ارزیابی تراکم و ساختار استخوان انجام دهد.

برنامه ریزی درمان: بر اساس یافته‌های معاینه، دندانپزشک یک برنامه درمانی شخصی‌سازی‌شده متناسب با نیازها و اهداف خاص بیمار ایجاد می کند. این طرح تعداد ایمپلنت‌های مورد نیاز، محل ایمپلنت‌ها و هر روش اضافی مورد نیاز (مانند پیوند استخوان یا کشیدن دندان) را مشخص می کند.

آماده سازی: بسته به سلامت دهان و دندان بیمار و هر گونه مسائل دندانی موجود، ممکن است قبل از جراحی ایمپلنت، اقدامات آماده سازی لازم باشد. این می‌تواند شامل رسیدگی به بیماری‌های لثه، درمان پوسیدگی‌ها یا کشیدن دندان های آسیب دیده شدید باشد.

Dental implant steps

مراحل جراحی ایمپلنت دندان به شرح زیر است:

 1. ایمپلنت دندانی در استخوان فک قرار می‌گیرد.
 2. یک اباتمنت به ایمپلنت متصل می‌شود.
 3. اباتمنت دندان مصنوعی را به ایمپلنت متصل می‌کند.
 4. قراردادن صحیح دندان مصنوعی ممکن است چندین جلسه طول بکشد.
 5. یک بریج ثابت برای جایگزینی یک یا چند دندان به ایمپلنت‌ دندانی متصل می‌شود.

نحوه انجام جراحی ایمپلنت دندان

دندانپزشک یا متخصص شما به‌دقت دهان شما را معاینه می‌کند و از سر، فک و دندان‌های شما رادیوگرافی می‌گیرد تا متوجه شود آیا ایمپلنت‌های دندانی برای شما مناسب هستند یا خیر.

در مرحله اول جراحی، دندانپزشک یا متخصص شما یک ایمپلنت دندانی را در استخوان فک شما در زیر بافت لثه قرار می‌دهد. سپس بافت لثه بخیه زده می‌شود. با بهبودی بافت، ایمپلنت با استخوان پیوند می‌یابد و به لثه می‌چسبد. لثه ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بهبود یابد.

در مرحله دوم جراحی و پس از بهبود بافت، دندانپزشک یا متخصص شما یک اباتمنت را به ایمپلنت متصل می‌کند. اباتمنت پستی است که دندان جایگزین را به ایمپلنت متصل می‌کند. در برخی موارد، مرحله اول و دوم جراحی ایمپلنت ممکن است در یک مرحله انجام شود.

یک دندان جایگزین مصنوعی ساخته می‌شود و دندانپزشک یا متخصص شما آن را به اباتمنت می‌چسباند. ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا دندان جایگزین به‌درستی روی اباتمنت قرار گیرد.

هنگامی که چندین دندان یا همه دندان‌های خود را جایگزین می‌کنید، یک بریج ثابت به ایمپلنت‌های دندانی شما متصل می‌شود. بریج یک روش درمانی است که یک یا چند دندان ازدست‌رفته را با پوشاندن ناحیه‌ای که دندان ندارد جایگزین می‌کند. بریج توسط ایمپلنت‌های دندانی در هر طرف دندان یا دندان ازدست‌رفته محکم در جای خود ثابت می‌شود.

جراحی ایمپلنت فک بالا

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های دندانی مناسب پس از ایمپلنت برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت ایمپلنت دندان ضروری است. در اینجا چند نکته مهم مراقبتی وجود دارد:

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: دندان های خود را به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا پلاک‌ها و بقایای مواد غذایی در اطراف ناحیه ایمپلنت پاک شوند. برای جلوگیری از آسیب رساندن به ایمپلنت یا بافت‌های اطراف، از مسواک نرم و خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید.

در معاینات منظم دندانپزشکی شرکت کنید: برای جرمگیری و معاینات حرفه‌ای ویزیت‌های منظم دندانپزشکی را برنامه ریزی کنید. دندانپزشک شما سلامت ایمپلنت‌های شما را کنترل می کند و هر مشکلی را به سرعت برطرف می کند.

مطالعه بیشتر  5 نکته که نمی‌خواهند در مورد بیماری پریودنتال بدانید

اجتناب از عادات مضر: از جویدن اجسام سخت مانند یخ یا سر خودکار خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند به ایمپلنت یا دندان مصنوعی آسیب برساند. از سیگار کشیدن خودداری کنید، زیرا می‌تواند خطر شکست ایمپلنت و عوارض را افزایش دهد.

از دستورالعمل‌های غذایی پیروی کنید: یک رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین‌های بدون چربی داشته باشید تا از سلامت کلی و بهبودی دهان و دندان حمایت کنید. از غذاهای چسبناک یا سفت که می توانند فشار زیادی بر ایمپلنت وارد کنند خودداری کنید.

مراقب علائم بعد از عمل باشید: به هرگونه تغییر یا ناراحتی در اطراف محل ایمپلنت مانند تورم، درد یا خونریزی توجه کنید. در صورت مشاهده هر گونه علائم یا نگرانی غیرعادی با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان چقدر زمان بر است؟

جراحی ایمپلنت دندان یک روش فوری نیست. مراحل متعددی وجود دارد که اکثر آنها قبل از مرحله بعدی نیاز به بهبود دارند. این بدان معنی است که کل فرایند می‌تواند از پنج ماه تا کمی بیش از یک سال طول بکشد. بهترین راه برای تشخیص طول زمان جراحی ایمپلنت دندان شما، مشورت با دندانپزشک است. بااین‌حال، به‌طورکلی، جراحی ایمپلنت دندان فرایندی است که مستلزم زمان است.

1. برای مشاوره با دندانپزشک خود برنامه‌ریزی کنید

هنگامی که تصمیم به جراحی ایمپلنت دندانی برای جایگزینی دندان (دندان‌های) ازدست‌رفته یا آسیب‌دیده خود گرفتید، یک مشاوره اولیه با دندانپزشک، متخصص پروتز یا جراح دهان خود خواهید داشت. اولین چیزی که در مورد آن صحبت خواهید کرد این است که به چه نوع ایمپلنت دندانی نیاز دارید. انتخاب‌ها عبارت‌اند از:

ایمپلنت‌های اندوستال: این ایمپلنت‌ها مستقیماً در استخوان فک شما کاشته می‌شوند. پس از بهبود بافت اطراف ایمپلنت، باید ویزیت‌های بعدی را برای اتصال یک پست به ایمپلنت برنامه‌ریزی کنید، قبل از اینکه در نهایت دندان مصنوعی را به پایه وصل کنید.

ایمپلنت‌های زیر پریوستئال:این ایمپلنت‌ها پایه‌های فلزی هستند که روی استخوان فک شما نصب می‌شوند. در طول فرایند بهبودی، فریم با استخوان فک ترکیب می‌شود و پس از آن دندان‌های مصنوعی به پایه‌ها متصل می‌شوند.

علاوه بر این، دندانپزشک شما تعیین خواهد کرد که آیا استخوان فک شما به‌اندازه کافی قوی است که بتواند ایمپلنت را تحمل کند. اگرنه، گزینه‌های پیوند استخوان موردبحث قرار خواهد گرفت.

2. کشیدن دندان آسیب‌دیده

اگر می‌خواهید به‌وسیله جراحی ایمپلنت دندان دندانی را جایگزین کنید که ترک‌خورده یا آسیب‌دیده است و قابل ترمیم نیست، باید آن دندان را بکشید.

3. پیوند استخوان برای ایمپلنت‌های دندانی

اگر استخوان فک موجود شما به‌اندازه کافی قوی نیست یا مقدار استخوان موردنیاز برای نگه‌داشتن ایمپلنت را ندارد، دندانپزشک شما پودر استخوان برای آماده‌شدن برای ایمپلنت به فک شما اضافه می‌کند. گاهی اوقات می‌توان به‌جای آن از پیوند استخوان استفاده کرد. هنگامی که پیوند استخوان انجام شد، چهار ماه تا یک سال طول می‌کشد تا بهبود یابد و برای قراردادن ایمپلنت آماده شود و در برخی موارد، اگر فقط به پیوند استخوان جزئی نیاز دارید، می‌توان این عمل را هم‌زمان با جراحی ایمپلنت انجام داد.

4. کاشت ایمپلنت دندان

پس از کشیدن دندان و التیام پیوند استخوان لازم دندانپزشک شما ایمپلنت را با برش در لثه و سپس سوراخ‌کردن استخوان فک در جای خود قرار می‌دهد. این میله تیتانیوم به‌عنوان ریشه دندان عمل می‌کند و در زیرخط لثه کاشته می‌شود. به‌طورکلی، چهارتا هفت ماه طول می‌کشد تا ایمپلنت به‌درستی با استخوان فک‌ جوش بخورد.

5. اباتمنت و قراردادن تاج موقت

اباتمنت روی ایمپلنت پیچ می‌شود و سپس یک تاج موقت در بالای آن قرار می‌گیرد. این تاج موقت حدود چهارتا شش هفته در جای خود باقی می‌ماند و به لثه‌ها اجازه می‌دهد به‌درستی بهبود یابند.

7. قراردادن تاج دائمی

در حالی که تاج موقت روی ایمپلنت خود دارید، تاج دائمی ساخته می‌شود. ساخت تاج دائمی ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد. تاج‌هایی که توسط سیمان در جای خود نگه داشته می‌شوند ممکن است ظاهر بهتری داشته باشند؛ زیرا هیچ سوراخ پیچی در روکش وجود ندارد که دیده شود. بااین‌حال، تاج‌هایی که توسط یک پیچ در جای خود نگه داشته می‌شوند، درصورتی‌که دندانپزشک شما نیاز به رسیدن به ایمپلنت یا بافت اطراف ایمپلنت داشته باشد، راحت‌تر می‌تواند آن را جدا کند.

در حالی که کل پروسه جراحی ایمپلنت دندان زمان بر است، هر یک از مراحل قابل مدیریت است. پس از عمل، ممکن است کمی تورم و درد در اطراف فک تجربه کنید، اما به‌احتمال زیاد، ناراحتی کمی داشته باشید.

البته شرایط هر بیمار متفاوت است و شیوه درمان هر دندانپزشک ممکن است کمی متفاوت باشد. صرف‌نظر از این، هرچه بیشتر بدانید که چه چیزی باید انتظار داشته باشید، برنامه‌ریزی برای این روش آسان‌تر خواهد بود و موفق‌ترین تجربه را با کمترین سورپرایز خواهید داشت.

مزایای ایمپلنت

کاشت ایمپلنت جلوی چه مشکلات دندانی را می گیرد؟

دندان های از دست رفته: ایمپلنت‌های دندانی یک راه حل دائمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته، بازیابی عملکرد و زیبایی شناسی هستند.

 • پوسیدگی دندان: ایمپلنت‌ها می توانند جایگزین دندان‌هایی شوند که به شدت در اثر پوسیدگی آسیب‌دیده‌اند و قابل ترمیم نیستند.
 • از دست دادن دندان در اثر ضربه: ایمپلنت‌های دندانی می توانند جایگزین دندان‌هایی شوند که در اثر تصادف یا ضربه از دست رفته‌اند و به بازگرداندن لبخند و اعتماد به نفس بیمار کمک می‌کنند.
 • بیماری پریودنتال: ایمپلنت دندان می‌تواند گزینه‌ای برای بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال پیشرفته باشد که دندان های خود را به دلیل تحلیل لثه و تحلیل استخوان از دست داده‌اند.

مراحل ایمپلنت فک پایین

جراحی ایمپلنت دندان در فک پایین معمولاً شامل مراحل زیر است:

کاشت ایمپلنت: در طول عمل جراحی، دندانپزشک یک برش در بافت لثه ایجاد می کند تا به استخوان فک دسترسی پیدا کند. فیکسچر ایمپلنت که معمولاً از تیتانیوم ساخته شده است، سپس با جراحی در استخوان فک قرار می گیرد. بافت لثه روی محل ایمپلنت بسته می‌شود تا امکان التیام پیدا کند.

 Osseointegration: طی چند ماه آینده، ایمپلنت در فرایندی به نام استئواینتگراسیون با بافت استخوانی اطراف ارتباط برقرار می کند. این یک پایه پایدار برای دندان مصنوعی یا روکش  است که به ایمپلنت متصل می شود.

مطالعه بیشتر  جراحی ایمپلنت هدایت شده در دندانپزشکی ایمپلنت دیجیتال

قرار دادن اباتمنت: هنگامی که استئواینتگراسیون کامل شد، ممکن است یک عمل جراحی دوم برای اتصال اباتمنت به فیکسچر ایمپلنت لازم باشد. اباتمنت به عنوان یک اتصال دهنده بین ایمپلنت و دندان مصنوعی یا روکش  عمل می کند.

قرار دادن پروتز: در نهایت یک دندان مصنوعی یا روکش سفارشی به اباتمنت چسبانده می شود که فرآیند ترمیم را تکمیل می کند و لبخند و عملکرد دهان بیمار را بازیابی می کند.

مزایا و خطرات جراحی ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند به طور قابل‌توجهی کیفیت زندگی و سلامت فردی که به آن نیاز دارند را بهبود بخشند. بااین‌حال، گاهی اوقات ممکن است عوارضی رخ دهد. عوارض ممکن است به‌زودی پس از کاشت ایمپلنت دندان یا خیلی دیرتر رخ دهد. برخی از عوارض منجر به شکست ایمپلنت می‌شود (معمولاً به‌عنوان شلی یا ازدست‌دادن ایمپلنت تعریف می‌شود). شکست ایمپلنت می‌تواند منجر به نیاز به روش جراحی دیگری برای تعمیر یا جایگزینی سیستم ایمپلنت شود.

مزایای جراحی ایمپلنت دندان

 • توانایی جویدن را بازیابی می‌کند.
 • ظاهر فرد را بازیابی می‌کند.
 • به جلوگیری از کوچک‌شدن استخوان فک به دلیل ازدست‌دادن استخوان کمک می‌کند.
 • سلامت استخوان و لثه‌های اطراف را حفظ می‌کند.
 • به ثابت نگه‌داشتن دندان‌های مجاور کمک می‌کند.
 • کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.

خطرات مرتبط با سیستم ایمپلنت دندان

 • آسیب به دندان‌های طبیعی اطراف در هنگام کاشت ایمپلنت
 • آسیب به بافت‌های اطراف در حین جراحی، مانند سوراخ شدن سینوس
 • آسیب حین جراحی (به‌عنوان‌مثال، شکستگی استخوان فک اطراف)
 • احساس لق شدن یا پیچ‌خوردگی دندان در محل ناشی از شل‌شدن پیچ اباتمنت

جراحی ایمپلنت دندان روی چه کسانی انجام می‌گیرد؟

اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید، لثه‌های سالمی دارید و استخوان کافی در فک برای نگه‌داشتن ایمپلنت دارید، ایمپلنت دندان ممکن است برای شما مناسب باشد. اگر استخوان فک شما کوچک شده است یا به طور طبیعی رشد نکرده است، ممکن است بتوانید پیوند استخوان را انجام دهید. پیوند استخوان راهی برای افزودن استخوان جدید به استخوان فک شماست. دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی به شما می‌گوید که آیا می‌توان پیوند استخوان را انجام داد یا خیر.

(شکست ایمپلنت)شلی ایمپلنت

 1. به دلیل عفونت سیستمیک که ممکن است در بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده بیشتر باشد
 2. به دلیل عفونت موضعی در استخوان و لثه که از بدن ایمپلنت حمایت می‌کند
 3. به دلیل تأخیر در بهبودی، که ممکن است در بیماران سیگاری بیشتر باشد
 4. مشکل در تمیزکردن لثه‌های اطراف ایمپلنت و در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 5. بیماری پریودنتال درمان نشده
 6. بی‌حسی پس از جراحی به دلیل برخورد یا آسیب عصبی.

شل شدن ایمپلنت

میزان موفقیت ایمپلنت دندان چقدر است؟

میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی به طور کلی بالا است، با مطالعاتی که میزان موفقیت بیش از 95٪ در موارد انتخاب شده به درستی گزارش شده است. عواملی که می توانند بر میزان موفقیت تأثیر بگذارند عبارتند از سلامت کلی بیمار، عادات بهداشت دهان و دندان، تراکم استخوان، و مهارت و تجربه متخصص دندانپزشکی که این روش را انجام می دهد.

چه زمانی پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان ضروری است؟

در مواردی که بیمار تراکم یا حجم استخوان کافی در استخوان فک برای حمایت از ایمپلنت ندارد، ممکن است پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان ضروری باشد. روش های پیوند استخوان شامل پیوند بافت استخوانی از قسمت دیگری از بدن یا استفاده از مواد پیوند استخوان مصنوعی برای تقویت استخوان فک و ایجاد پایه‌ای پایدار برای ایمپلنت است. پیوند استخوان معمولاً در مرحله مشاوره و معاینه اولیه برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت جراحی ایمپلنت دندان توصیه می شود.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

مدت زمان جراحی ایمپلنت دندان می‌تواند بسته به عوامل مختلفی از جمله پیچیدگی مورد، تعداد ایمپلنت‌های قرار داده شده و هر گونه روش اضافی مورد نیاز متفاوت باشد. به طور کلی، کل فرآیند از مشاوره اولیه تا ترمیم نهایی می‌تواند چندین ماه طول بکشد تا تکمیل شود. عمل جراحی کاشت ایمپلنت به طور معمول یک تا دو ساعت برای هر ایمپلنت طول می کشد و زمان بیشتری برای بهبودی و انطباق استخوانی قبل از اتصال پروتز نهایی لازم است. دندانپزشک شما یک جدول زمانی خاص برای مورد شما در مرحله برنامه ریزی درمان به شما ارائه می دهد.

توصیه‌هایی برای بیماران

قبل از تصمیم به جراحی ایمپلنت دندان، با دندانپزشک خود در مورد مزایا و خطرات احتمالی و اینکه آیا کاندیدای این روش هستید یا خیر صحبت کنید.

مواردی که باید در نظر بگیرید:

 1. سلامت کلی شما عامل مهمی در تعیین اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید، مدت‌زمان بهبودی آن و مدت زمانی که ایمپلنت ممکن است در جای خود بماند، است.
 2. از دندانپزشک خود بپرسید که چه مارک و مدلی از سیستم ایمپلنت دندان استفاده می‌شود و این اطلاعات را برای سوابق خود نگه دارید.
 3. سیگار ممکن است روند بهبودی را تحت‌تأثیر قرار دهد و موفقیت طولانی‌مدت ایمپلنت را کاهش دهد.
 4. روند بهبودی ایمپلنت ممکن است چندین ماه یا بیشتر طول بکشد، در این مدت شما معمولاً یک اباتمنت موقت به‌جای دندان دارید.

فراموش نکنید که:

همیشه قبل از هرگونه روش تصویربرداری (MRI) یا اشعه ایکس به تکنسین‌های تصویربرداری اطلاع دهید که ایمپلنت دندانی دارید ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند این تصاویر را مخدوش کنند یا در آن اختلال ایجاد کنند.

سوالات متداول جراحی ایمپلنت دندان

به طور کلی، جراحی ایمپلنت دندان را می توان چند ماه پس از کشیدن دندان انجام داد. با این حال، زمان دقیق به عوامل مختلفی از جمله وضعیت محل استخراج، سلامت کلی دهان بیمار و توصیه متخصص دندانپزشکی بستگی دارد. به طور معمول، توصیه می شود قبل از اقدام به جراحی ایمپلنت منتظر بمانید تا محل استخراج به طور کامل بهبود یابد و بافت استخوان اطراف آن تثبیت شود. این دوره انتظار شرایط بهینه را برای کاشت موفق ایمپلنت فراهم می کند.

بله، جراحی ایمپلنت دندان را می توان برای ترمیم کل فک بالا و پایین استفاده کرد. در مواردی که بیمار چندین یا همه دندان‌های فک خود را از دست داده باشد، می‌توان از پروتز تمام قوس با تکیه گاه ایمپلنت مانند پروتز یا بریج با تکیه گاه ایمپلنت برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و بازیابی عملکرد و زیبایی دهان استفاده کرد.

مطالعه بیشتر  خشکی دهان

دوره انتظار 3 تا 6 ماهه قبل از جراحی ایمپلنت دندان معمولاً برای امکان التیام کافی و ادغام استخوانی ایمپلنت در استخوان فک است. استئواینتگراسیون فرایندی حیاتی است که در آن ایمپلنت با بافت استخوانی اطراف ترکیب می شود و ثبات و پشتیبانی را برای دندان مصنوعی یا روکش  فراهم می کند. انتظار برای این یکپارچگی به تضمین موفقیت و دوام طولانی مدت ایمپلنت دندان کمک می کند.

اگر تراکم یا حجم استخوان کافی در استخوان فک برای حمایت از ایمپلنت دندان ندارید، دندانپزشک شما ممکن است روش های پیوند استخوان را برای تقویت استخوان موجود توصیه کند. پیوند استخوان شامل پیوند بافت استخوانی از قسمت دیگری از بدن یا استفاده از مواد پیوند استخوان مصنوعی برای ساختن استخوان فک و ایجاد پایه‌ای پایدار برای ایمپلنت‌ها است. هنگامی که عمل پیوند استخوان کامل شد و استخوان فک به اندازه کافی بهبود یافت، جراحی ایمپلنت دندان می‌تواند ادامه یابد. از طرف دیگر، دندانپزشک شما ممکن است بسته به مورد و نیاز خاص شما، گزینه های درمانی جایگزین مانند مینی ایمپلنت یا ایمپلنت زیگوماتیک را بررسی کند.

دوره نقاهت برای درمان ایمپلنت دندان می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و به عوامل مختلفی از جمله تعداد ایمپلنت‌های قرار داده شده، سلامت کلی بیمار و پیچیدگی عمل بستگی دارد. به طور کلی، مرحله بهبودی اولیه حدود 2-6 هفته طول می کشد، در این مدت بافت لثه بهبود می‌یابد و ایمپلنت‌ها شروع به ادغام با استخوان فک می‌کنند. با این حال، استئواینتگراسیون کامل، که در آن ایمپلنت‌ها به طور کامل با استخوان ترکیب می‌شوند، معمولا چندین ماه طول می کشد. بیماران ممکن است در طول دوره نقاهت کمی ناراحتی، تورم و کبودی را تجربه کنند که می‌توان با داروهای مسکن و اقدامات بهداشتی مناسب دهان و دندان را مدیریت کرد.

در حالی که ایمپلنت دندان یک گزینه درمانی مناسب برای بسیاری از افراد است، شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است جراحی ایمپلنت دندان توصیه نشود. این شامل افراد مبتلا به بیماری‌های سیستمیک کنترل نشده مانند دیابت کنترل نشده یا بیماری قلبی، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، افراد سیگاری شدید و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص می شود.

از دست دادن مجدد استخوان در فک علاوه بر این، ممکن است به بیماران باردار یا شیرده توصیه شود که جراحی ایمپلنت دندان را به بعد از دوران بارداری یا شیردهی خود به تعویق بیندازند.

افراد مبتلا به بیماری‌های لثه، مانند التهاب لثه یا پریودنتیت، ممکن است همچنان کاندید عمل جراحی ایمپلنت دندان باشند، اما وضعیت لثه آنها باید قبل از اقدام به جراحی ارزیابی و درمان شود. بیماری‌های لثه می توانند بر پایداری ایمپلنت تأثیر بگذارند و خطر عوارضی مانند شکست ایمپلنت یا عفونت را افزایش دهند. بنابراین، برای بیماران مبتلا به بیماری‌های لثه ضروری است که قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان، تحت درمان پریودنتال قرار گیرند تا مشکلات زمینه‌ای برطرف شود. هنگامی که بیماری لثه تحت کنترل است، ایمپلنت دندان می‌تواند به عنوان یک گزینه درمانی مناسب در نظر گرفته شود.

طول عمر ایمپلنت دندان  به عوامل مختلفی از جمله عادات بهداشت دهان و دندان بیمار، سلامت کلی و عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن بستگی دارد. با مراقبت و نگهداری مناسب، ایمپلنت دندان این پتانسیل را دارد که تا آخر عمر طول عمر داشته باشد. مطالعات نشان داده است که میزان موفقیت ایمپلنت دندان پس از 10 سال بیش از 90 درصد است که نشان دهنده دوام و طول عمر آنها است. با این حال، معاینات منظم دندانپزشکی، اقدامات بهداشتی خوب دهان و دندان و اجتناب از عاداتی که می‌توانند فشار بی‌رویه به ایمپلنت‌ها وارد کنند، مانند سیگار کشیدن یا دندان قروچه، برای به حداکثر رساندن طول عمر ایمپلنت‌ دندان ضروری است.

ایمپلنت دندان به گونه‌ای طراحی شده است که ظاهر دندان‌های طبیعی را چه از نظر شکل و چه از نظر رنگ تقلید می‌کنند. روکش  یا دندان مصنوعی متصل به ایمپلنت به صورت سفارشی ساخته می شود تا با دندان های طبیعی بیمار مطابقت داشته باشد و نتیجه‌ای بدون ایراد و ظاهری طبیعی را تضمین کند. علاوه بر این، از آنجایی که ایمپلنت‌ها مستقیماً مانند ریشه‌های دندان طبیعی به استخوان فک متصل می‌شوند، پایه‌ای پایدار ایجاد می‌کنند که مانند دندان‌های طبیعی احساس می‌شود و عمل می‌کند. به طور کلی، ایمپلنت دندان از دندان های طبیعی قابل تشخیص نیستند و راه حلی واقعی و از نظر زیبایی شناختی برای جایگزینی دندان ارائه می‌دهند.

در حالی که ناراحتی و درد خفیف پس از جراحی ایمپلنت دندان رایج است، معمولاً با داروهای مسکن بدون نسخه و مراقبت های مناسب پس از عمل قابل کنترل است. در طول عمل جراحی، از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه، به حداقل رساندن درد و ناراحتی در طول فرآیند کاشت ایمپلنت استفاده می شود. پس از جراحی، بیماران ممکن است کمی تورم، کبودی و درد در ناحیه ایمپلنت تجربه کنند که معمولاً در عرض چند روز تا یک هفته کاهش می‌یابد. پیروی از دستورالعمل‌های دندانپزشک پس از عمل، مانند مصرف داروهای مسکن تجویز شده، استفاده از کمپرس یخ، و رعایت بهداشت دهان و دندان، می‌تواند به کاهش ناراحتی و بهبود روند بهبودی کمک کند. به طور کلی، سطح درد مرتبط با جراحی ایمپلنت دندان قابل کنترل و موقتی در نظر گرفته می‌شود و اکثر بیماران در عرض چند روز بهبود قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

اطلاعات نویسنده